Share

مقامات نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در دو نشست خبری جداگانه که در ابوظبی و سپس در یک پادگان در امارات متحده عربی برگزار شد، سلاح‌هایی را که در درگیری‌‌ها در بندر حدیده، به غنیمت گرفته بودند برای گروهی از خبرنگاران به نمایش گذاشتند. ائتلاف عربی می‌گوید این سلاح‌ها را جمهوری اسلامی در اختیار شیعیان حوثی قرار داده است.

نشست خبری سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد در ابوظبی: قطعاتی از سلاح‌های به غنیمت گرفته شده از حوثی‌های یمن

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی غروب سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد ابتدا در یک نشست خبری در ابوظبی و سپس در یکی از پادگان‌های امارات چند پهپاد، یک اسلحه تک‌ تیرانداز، یک بمب کنار جاده‌ای که به شکل یک صخره استتار شده بود، و یک قایق پر از مواد منفجره را در معرض دید خبرنگاران قرار دادند. ائتلاف عربی می‌گوید این سلاح‌ها را که از حوثی‌های یمن در بندر حدیده به غنیمت گرفته، ایران در اختیار شورشیان شیعه انصارالله قرار داده است.

در فرودین سال جاری هم بعد از حمله موشکی حوثی‌های یمن به شمال شرق ریاض و شهرهای نجران، جازان و خمیش و مشیط، نوری المالکی سخنگوی ائتلاف عربی در یک نشست خبری که در آن زمان در ریاض برگزار شد، قطعاتی از موشک‌های بالستیک شلیک شده به خاک عربستان را به خبرنگاران نشان داد و گفت که ایران این موشک‌ها را در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده است. وزارت خارجه ایران اما همواره ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن را تکذیب کرده است.

۱۶ ژوئن بندر حدیده: جرثقیل‌های تخلیه کالا در چشم‌انداز بارانداز. زندگی یمنی‌ها به این کالاها بستگی دارد

رسانه‌های خبری وابسته به امارات و عربستان سعودی سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد گزارش داده‌اند که بخش‌های وسیعی از فرودگاه حدیده را تصرف کرده‌اند. دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل که هر روز گزارش‌های موثقی از وقایع بندر حدیده را منتشر می‌کند، گزارش داده که تا غروب سه‌شنبه درگیری‌ها بین نیروهای ائتلاف عربی و حوثی‌های یمن به چندین محله در حومه بندر حدیده گسترش پیدا کرده است. نهادهایی که برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن فعالیت می‌کنند، در تلاش‌اند که انبارهایشان در حوالی فرودگاه را تخلیه و به مکان امنی منتقل کنند. این احتمال وجود دارد که انبارها در طی درگیری‌های سنگین بین ائتلاف عربی و حوثی‌های یمن آسیب ببینند یا منهدم شوند.

سازمان ملل متحد روز گذشته گزارش داده بود که در اثر این درگیری‌ها بیش از ۵۲۰۰ خانوار آواره شده‌اند.

عملیات نظامی برای تصرف بندر حدیده که در کنترل شیعیان حوثی قرار دارد، سه‌شنبه هفته گذشته  آغاز شد. این عملیات که «پیروزی طلایی» نام دارد، بزرگ‌ترین عملیات نظامی نیروهای ائتلاف علیه حوثی‌ها در جنگ سه‌ساله یمن به‌شمار می‌رود. سازمان ملل هشدار داده که در اثر حملات ائتلاف عربی ممکن است ۲۵۰ هزار نفر از ۶۰۰ هزار نفری که در بندر حدیده زندگی می‌کنند جان خود را از دست دهند.

حوثی‌های یمن سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد ادعا کردند که نیروهای ائتلاف عربی یک اتوبوس مسافربری با سرنشینان غیرنظامی را بمباران کرده‌اند. چهار زن نیز در بین کشته‌شدگان وجود دارد. امارات متحده عربی که هدایت عملیات حدیده را به عهده گرفته خاطرنشان کرده که برای حفظ جان غیر نظامیان کوشش می‌کند.

در عملیات صبح سه‌شنبه برای تصرف فرودگاه حدیده هزاران نفر از نیروهای ائتلاف عربی شرکت داشتند. ابتدا گزارش شده بود که آن‌ها موفق شده‌اند وارد فرودگاه شوند، اما بعد از مدتی این خبر تکذیب شد. چند مقام نظامی که نامشان افشا نشده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که میدان‌های مین و تک‌تیراندازهای حوثی‌ها مانع از پیشروی نیروهای ائتلاف عربی شده‌اند.

آدانا دینگ، مشاور ویژه سازمان ملل در جلوگیری از نسل‌کشی دوشنبه ۱۸ ژوئن/ ۲۸ خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حمله به حدیده ممکن است به قحطی و گرسنگی در یمن دامن بزند.

بیشتر بخوانید:

پیشروی ائتلاف عربی به رهبری امارات در فرودگاه بندر حدیده یمن

 

Share