Share

روسیه و چین روز شنبه چهارم فوریه (۱۵ بهمن ۱۳۹۰) با استفاده از حق وتو، مانع تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه شدند.

 

به گزارش شینهوا، این دومین بار است که روسیه و چین از حق وتو برای جلوگیری از تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه استفاده می‌کنند. پیش از این نیز این دو کشور در اکتبر ۲۰۱۱ قطع‌نامه شورای امنیت را در خصوص سوریه وتو کرده بودند.

پیش‌نویس قطعنامه تازه شورای امنیت مورد پشتیبانی کشورهای عضو اتحادیه عرب و قدرت‌های غربی بود اما روسیه گفته بود از قطع‌نامه‌ای که خواهان کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت باشد؛ حمایت نمی‌کند.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل: مردم سوریه می‌دانند چه کسانی در شورای امنیت مانع رسیدن آنان به آزادی شدند و ملت‌های عرب بدانند که دست چه کسانی به خون مردم سوریه آغشته است

در نشست روز شنبه ۱۳ عضو شورای امنیت به پیش‌نویس قطعنامه علیه سوریه رأی مثبت دادند. برای تصویب قطع‌نامه، رأی مثبت دست‌کم ۹ عضو شورای امنیت لازم بدون وتو شدن لازم است. روسیه، چین، آمریکا، بریتانیا و فرانسه پنج عضو دائمی شورای امنیت هستند که از حق وتو برخوردارند.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: "مردم سوریه می‌دانند چه کسانی در شورای امنیت مانع رسیدن آنان به آزادی شدند و ملت‌های عرب بدانند که دست چه کسانی به خون مردم سوریه آغشته است."

سوزان رایس اقدام روسیه و چین را "شرم‌آور" خواند.

بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل نیز در واکنش به سوزان رایس گفت: "سفیر آمریکا می‌گوید از وتو کردن این متن توسط چین و روسیه حالش به هم می‌خورد اما آیا او از این که آمریکا ۶۰ قطعنامه در رابطه با محکوم کردن جنایات اسرائیل را وتو کرده، حالش به هم نمی‌خورد؟"

روسیه و چین خواهان تعدیل پیش‌نویس این قطعنامه بودند. روسیه می‌گوید در این پیش‌نویس باید هم دولت و هم مخالفان به‌طور همزمان محکوم شوند.

با این حال قدرت‌های غربی با این پیشنهاد روسیه موافقت نکردند.

با شدت یافتن خشونت‌ها در سوریه، مراکش دو هفته قبل به نمایندگی از کشورهای عربی متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت دولت سوریه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

این پیش‌نویس خواهان پایان دادن به خشونت و سرکوب معترضان سوری شده بود.

در همین حال مخالفان می‌گویند در دو روز گذشته دست‌کم ۳۳۷ نفر در شهر حمص سوریه کشته شده‌اند.

همچنین شبکه العربیه گزارش داده است که چند ساعت پس از وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه توسط روسیه و چین نیروهای ارتش به شهر الرقه در شرق این کشور نیز یورش برده‌اند.

بر پایه آمار سازمان ملل در اعتراضات ۱۰ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

اعتراضات در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هستند.

 

Share