Share

علی یونسی، وزیر اطلاعات پیشین ایران گفت انحلال خانه سینما "کار اشتباهی بود که هیچ توجیهی ندارد."

 

خانه سینمای ایران یک تشکل غیردولتی است که دی ماه سال جاری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منحل شد.

انحلال خانه سینما مخالفت بسیاری از سینماگران سرشناس ایرانی را در پی داشت.

یونسی در مصاحبه با روزنامه شرق که یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ چاپ شده، همچنین گفته است: "صنعت سینمای ایران جهش خوبی داشته است. دلیل این امر هم موفقیت بین‌المللی فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی است که یک افتخار برای جامعه هنری به شمار می‌رود."

خانه سینمای ایران یک تشکل غیردولتی است که دی ماه ۱۳۹۰ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منحل شد

وی افزود: "با اینکه محتوای آن را می‌پسندم اما فارغ از این توانسته موفقیت بزرگی برای سینمای ایران رقم بزند و این نشان می‌دهد که با همه محدودیت‌هایی که برای این هنر وجود دارد سینماگران ایرانی توانسته‌اند خودشان را بالا بکشند و در حد انتظار مردم ایران و حتی یک قدم جلوتر در بازار بین‌المللی هم مورد توجه قرار بگیرند."

"جدایی نادر از سیمین" روز سه‌شنبه چهارم بهمن‌ماه سال جاری (۲۴ ژانویه) در فهرست نهایی اسکار سال قرار گرفت و برای دو جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان و بهترین فیلم‌نامه تألیفی نامزد دریافت اسکار شد.

این فیلم که پرفروش‌ترین فیلم‌ تاریخ سینمای ایران در جهان به‌شمار می‌رود جایزه‌های معتبر دیگری چون خرس طلایی بهترین فیلم و دو جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد در شصت‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین؛ جایزه بهترین فیلم خارجی چهل‌وهشتمین دوره انجمن فیلم سوئد؛ جایزه حلقه منتقدان لندن، آمریکا، کانادا، ونکوور، لس آنجلس و نیویورک به‌عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان؛ و جایزه بهترین فیلم سال‌ آسیا ـ پاسیفیک را به‌دست آورده است.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" همچنین جایزه شتر طلایی جشنواره جیپور هند را نصیب کارگردان آن اصغر فرهادی کرد. ساره بیات نیز جایزه بهترین بازیگر زن این جشنواره را برای بازی در "جدایی نادر از سیمین" دریافت کرد.

چهارمین دوره جشنواره فیلم جیپور که از ۷ تا ۱۱ بهمن‌ ۱۳۹۰ در شهر جیپور کشور هند برگزار شد.

 

Share