Share

در آستانه سفر حسن روحانی به سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا و عربستان سعودی در ایران برای گفت‌وگو درباره نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی در خاورمیانه و برنامه موشکی سپاه، فرماندهان نظامی ایران پی در پی به رئیس جمهوری اسلامی هشدار می‌دهند. بعد از فرمانده سپاه و وزیر دفاع، جمعه ۱ تیر سردار پاسدار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه هشدار داد که نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی در خاورمیانه را نمی‌توان حذف کرد.

سردار حسین سلامی

سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ۲ و ۳ جولای (۱۱ و ۱۲ تیر) به سوئیس و اتریش، دو کشور بی‌طرف در اروپا سفر می‌کند. یکی از شرط‌هایی که ایالات متحده آمریکا برای توقف تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تعیین کرده نظارت بر تأسیسات هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی در خاورمیانه، به ویژه در عراق، سوریه، یمن و لبنان است.

سردار پاسدار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنانی که جمعه ۱ تیر در دانشگاه فردوسی مشهد ایراد کرد، از اختلاف بین فرماندهان نظامی ایران با دولت روحانی در زمینه برد موشک‌های سپاه و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی پرده برداشت. سلامی بدون آنکه از حسن روحانی نام بیاورد در انتقاد از نظر «برخی دوستان» گفت:

«دشمن وقتی به ما حمله می‌کند که به دست خود ضعیف شده باشیم. دشمن دست گذاشته‌ است روی نفوذ منطقه‌ای ایران و بعضی دوستان هم فکر می‌کنند اگر ما در این زمینه کوتاه بیاییم همه چیز تمام می‌شود در صورتی که ما امروز با ایستادگی و گشودن مرزهای جدید و ایجاد ساختارهای جدید قدرت موفق بوده‌ایم.»

فاینشنال تایمز اردیبهشت سال جاری به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داده بود که اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر ضرورت تحدید برنامه موشکی ایران به توافق رسیده‌اند. بحث بر سر برد موشک‌هاست. بر اساس گزارش فاینشنال تایمز، اتحادیه اروپا می‌گوید موشک‌های سپاه نباید قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، آمریکا می‌گوید برد موشک‌های سپاه از ۳۰۰ کیلومتر تجاوز نکند.  جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه سخنانش در دانشگاه فردوسی شیراز از اختلاف سپاه با دولت بر سر برد موشک‌ها نیز خبر داد:

«عقب‌نشینی از خاکریز اول یعنی از دست دادن همه‌ چیز و این قاعده نبرد با دشمن است، بعد می‌گویند موشک‌ها را متوقف کنید و بردشان را کاهش دهید، یعنی قدرت بازدارنده خود را کنار بگذاریم و عجیب است از کسانی که هنوز فکر می‌کنند این نحوه تعامل با دشمن پاسخگوست.»

سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در همایشی که صبح سه‌شنبه ۲۹ خرداد در تهران در جمع گروهی از بسیجیان با عنوان «تراز انقلاب اسلامی» برگزار شده بود اعلام کرده بود که ایران قصد ندارد برد موشک‌های بالستیک خود را افزایش دهد. جعفری گفته بود برد دو هزار کیلومتری موشک‌های بالستیک اهداف دفاعی ایران را تأمین می‌کند و به این ترتیب سقفی برای مذاکرات روحانی در سوئیس تعیین کرده بود. فرمانده سپاه بدون آنکه از حسن روحانی نام بیاورد، با انتقاد از «مدیریت اجرایی و مبانی فکری و دیدگاه‌های برخی مدیران»، از حسن بنی‌صدر، نخستین رئیس جمهور ایران و اختلاف او با آیت‌الله خمینی پیش از فتح خرمشهر مثال آورده و به این ترتیب به طور تلویحی، روحانی را با بنی‌صدر مقایسه کرده بود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی نیز روز گذشته (۳۱ خرداد ) در آستانه سفر حسن روحانی به سوئیس هشدار داده بود که برنامه موشکی سپاه پاسداران مرزهای جغرافیایی ایران را تضمین می‌کند و به همین سبب قابل مذاکره نیست.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در آغاز هفته جاری در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد از نامه تعدادی از فعالان سیاسی به مسوولان عالیرتبه جمهوری اسلامی درباره ضرورت مذاکرات مستقیم با آمریکا خبرداده بود. در این نامه اصلاح‌طلبان گفته بودند اگر آمریکا تضمین بدهد که بدعهدی نکند، می‌توان بدون پیش‌شرط با دولت ترامپ گفت‌وگو کرد. فرمانده سپاه امضاءکنندگان این نامه را به تبانی با آمریکا متهم کرده است.

بیشتر بخوانید:

فرمانده سپاه: افزایش برد موشک‌ها فعلاً سیاست ما نیست

Share