Share

شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند تقلب در امتحانات را بسیار آسان‌تر کرده‌اند. در پاسخ به این مشکل، دولت الجزایر از هفته گذشته اینترنت را روزانه موقتاً قطع می‌کند.

دانش‌آموزان دبیرستانی در الجزیره، پایتخت الجزایر ـ منبع: afp

به گزارش روزنامه «نیویورک‌تایمز»، دولت الجزایر از چهارشنبه ۲۰ ژوئن روزانه یک ساعت اینترنت را قطع کرده است؛ همزمان با برگزاری آزمون‌های سالانه فارغ‌التحصیلی دبیرستان. به علاوه، رسانه‌های دولتی الجزایر گزارش داده‌اند که «تمام دستگاه‌های هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت» از بیش از دو هزار مرکز برگزاری این آزمون جمع‌آوری شده‌اند.

قطع اینترنت راهکار سختگیرانه‌ای بود که دولت الجزایر برای جلوگیری از تکرار رسوایی تقلب سال‌های گذشته اتخاذ کرد. در ۲۰۱۶، برخی پرسش‌های آزمون دبیرستان پیش از یا هنگام برگزاری آن در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

سال گذشته دولت الجزایر از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی خواست تا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک را در دوران برگزاری آزمون‌ها مسدود کنند اما این تمهید نتیجه نداد و پرسش‌ها از طریق دیگر شبکه‌های اجتماعی لو رفت.

آزمون فارغ‌التحصیلی دبیرستان در الجزایر آزمون مهمی است و بخت ورود به دانشگاه‌ها یا دسترسی به یک شغل مناسب را تعیین می‌کند.

اختلال روزانه اینترنت در الجزایر تا دوشنبه که ۷۰۰ هزار دانش‌آموز در امتحان‌ها شرکت می‌کنند، ادامه خواهد یافت. برخی گروه‌های حقوق بشری قطع اینترنت را مصداق نقض حقوق شهروندان دانسته و از آن انتقاد کرده‌اند. این اختلال هزینه‌هایی نیز بر اقتصاد این کشور وارد آورده است.

Share