Share

بیش از ۵۲ تن از فعالان کنونی و سابق دانشجویی با انتشار بیانیه‌ای ضمن دادن هشدار نسبت به گرفتن اعترافات اجباری از سعید رضوی فقیه، خواهان آزادی وی شدند.

امضاکنندگان این بیانیه بازداشت سعید رضوی فقیه را محکوم کرده و خواستار آزادی بدون قید و شرط و پاسخگویی مسئولان قضایی در مورد سرنوشت وی شدند.

سعید رضوی فقیه، روزنامه‌نگار، فعال دانشجویی سابق، عضو پیشین مرکزیت اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا و از اعضای سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، پس از بازگشت به ایران در اواخر دی‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

نویسندگان بیانیه گفته‌اند که بر پایه اطلاعات موجود، وی در شرایط نامعلومی در زندان و احتمالأ در زیر فشار بازجویی اجباری به‌سر می‌برد.

آن‌ها نوشته‌اند: "سعید رضوی فقیه به‌گواه سوابق و عملکرد شفاف‌اش در راستای اعتقاد به اصلاحات در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ملتزم به قانون اساسی بوده و رویکرد قانون‌مدار و ملایم را دنبال کرده است."

نویسندگان بیانیه گفته‌اند که بر پایه اطلاعات موجود، وی در شرایط نامعلومی در زندان و احتمالأ در زیر فشار بازجویی اجباری به‌سر می‌برد

امضاکنندگان بیانیه اعلام کرده‌اند: "اخذ و پخش هر گونه مصاحبه تلویزیونی و نوشتاری از سعید رضوی فقیه بر علیه جنبش دانشجویی، جنبش سبز و کارنامه عملکرد دفتر تحکیم وحدت و یا هر نوع اعترافی که با مواضع وی در پیش از بازداشت مغایر باشد، فاقد ارزش بوده و به‌مانند دیگر اقدامات ناکام مشابه در گذشته محکوم به شکست است."

آن‌ها گرفتن اعترافات اجباری را روشی "نخ‌نما" شده، "فاشیستی و استالینیستی" خوانده‌اند که در عصر اطلاعات و سطح آگاهی مردم ایران روشی بیهوده است.

در انتهای این بیانیه آمده است: "در شرایط حساس کنونی کشور و تهدیدهای روزافزون خارجی، حکومت با پایان دادن به نقض حقوق بشر و آزادی بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی، باید زمینه انتقال قدرت به مردم و آشتی ملی را به‌وجود آورد نه این‌که سرکوب را افرایش داده و جو اختناق را تشدید کند."

علی افشاری، علی‌اکبر موسوی خوئینی، احمد باطبی، سعید حبیبی، فاطمه حقیقت‌جو، عباس حکیم‌زاده، نیما راشدان، محمد صادقی، مهدی عربشاهی، سعید قاسمی‌نژاد، امیر معماریان، از جمله امضا‌کنندگان این بیانیه هستند.

سعید رضوی فقیه سابقه فعالیت در روزنامه‌های اصلاح‌طلب صبح امروز، بهار، دوران امروز، بنیان، نوروز، یاس نو و وقایع اتفاقیه را در کارنامه خود دارد.

وی هنگام عضویت‌اش در شورای سردبیری "یاس نو" یک بار در دفتر این روزنامه بازداشت گردید و به‌دلیل مقالاتی که در اعتراض به صدور حکم اعدام برای هاشم آغاجری، استاد دانشگاه، در مطبوعات منتشر کرده بود از مرداد ۱۳۸۲ بیش از دو ماه را در انفرادی گذراند.

وی در دو هفته نخست بازداشت خود در آن سال، ممنوع‌الملاقات بود و نهاد‌های فعال حقوق بشری با صدور بیانیه‌هایی خواستار آزادی وی شده بودند.

رضوی فقیه در سال‌های ابتدایی دهه ۸۰ خورشیدی دو دوره به‌عنوان عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد.

او که دارای مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است برای ادامه تحصیل در‌ سال ۱۳۸۳ به فرانسه رفت و در آن‌جا در مهرماه ۱۳۸۵ به‌عنوان دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا انتخاب شد.

وی یک بار نیز در هشتم بهمن‌ماه ۱۳۸۷ پس از عزیمت به ایران، با جلب گذرنامه در فرودگاه امام، از سوی دادگاه انقلاب ممنوع‌الخروج شد و به زندان اوین منتقل گردید.

این روزنامه‌نگار پس از ۱۶ روز به قید وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد تا محاکمه‌ای که به صورت غیابی برگزار شده بود تجدید شود.

اما پس از گذشت ۱۹ ماه و ممنوع‌الخروج بودن، دادگاه به‌طور غیابی رضوی فقیه را به اتهام "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی"، "شرکت در تجمعات غیرقانونی" و "توهین به مقام رهبری"، به‌طور غیابی محاکمه و به تحمل چهار سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

رضوی فقیه گفته بود که اتهام‌های مطرح‌شده را قبول ندارد و قصد واخواهی از پرونده‌ای را دارد که دادگاهش بدون حضور وی برگزار شده است.

وی امیدوار بود که از این اتهام‌ها در دادگاه بعدی تبرئه شود اما حکم غیابی دادگاه انقلاب بدون برگزاری مجدد به وی ابلاغ شد.

 

Share