Share

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو زمانه، شمیم زین‌العابدینی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات وقایع پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برای اجرای حکم ۵۰ ضربه شلاق فراخوانده شده است.

یکی از نزدیکان وی به رادیو زمانه گفت که بر اساس احضاریه ابلاغ شده، حکم ۵۰ ضربه شلاق فردا، بامداد سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ اجرا خواهد شد.

شمیم زین‌العابدینی ۲۸ آذر سال ۱۳۸۸ در تجمع مربوط به درگذشت آیت‌الله منتظری، مرجع تقلید منتقد بازداشت شده بود و پس از دو ماه و نیم ماه زندان با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شد.

دادگاه انقلاب وی را به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تظاهرات غیرقانونی" به چهار ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود. دادگاه با موافقت به تبدیل حکم حبس این زندانی سیاسی به یک میلیون‌ونیم تومان جریمه نقدی، خواهان اجرای حکم شلاق شده است.

شمیم زین‌العابدینی ۲۸ آذر سال ۱۳۸۸ در تجمع مربوط به درگذشت آیت‌الله منتظری، مرجع تقلید منتقد بازداشت شده بود

شمیم زین‌العابدینی، ۲۲ ساله، معلم زبان انگلیسی در تهران است و به گفته خواهرش، سابقه هیچ‌گونه فعالیت سیاسی و عضویت یا همکاری با احزاب سیاسی را ندارد.

در جریان اعتراضات پس از انتخابات، بسیاری از فعالان مدنی و شهروندان معترض بازداشت و احکام حبس و شلاق برای آن‌ها صادر شده است.

پیش از این نیز سمیه توحیدلو، پیمان عارف و امین نیایی‌فر سه فعال دانشجویی دیگر در ایران نیز شلاق خورده بودند.

سمیه توحیدلو، از فعالان دانشجویی که در سال ۱۳۸۸ به مدت ۷۰ روز در بازداشت بود روز ۲۳ شهریورماه سال جاری مجبور به تحمل ۵۰ ضربه شلاق شد. بر اساس گزارش‌ها، ضربات توسط یک مأمور مرد و "آرام‌تر از حد معمولی" بوده و از روی لباس به بدن وی زده شده است.

پیمان عارف، روزنامه‎نگار، از فعالان سابق دانشجویی و امین نیایی‌فر، دانشجوی دانشگاه تهران نیز در مهرماه سال جاری به اتهام "توهین" به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران شلاق خوردند.

اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق برای پیمان عارف و ۳۰ ضربه شلاق برای امین نیایی‌فر به شکلی بود که هر دوی آن‌ها از نظر جسمی صدمه دیدند.

در همین زمینه:
اجرای حکم ۷۴ ضربه شلاق برای پیمان عارف

سومین دانشجو در ایران شلاق خورد
 

Share