Share

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در واکنش به بمباران شهر حمص توسط نیروهای سوریه گفت: "این بمباران برای بشریت غیرقابل قبول است و دولت سوریه مشروعیت خود را از دست داده است."

 

شورای ملی مخالفان از گروه‌های اپوزیسیون سوریه می‌گوید حمله مداوم به مناطق مختلفی در حمص که به مرکز مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه تبدیل شده، روز دوشنبه دست کم ۵۰ کشته به دنبال داشته است.

به گزارش رویترز، بان کی مون دوشنبه ششم فوریه (۱۷ بهمن ۱۳۹۰) در بیانیه‌ای افزود: "افزایش کشتارها در سوریه وحشتناک است و فوراً باید متوقف شود."

بان کی مون: افزایش کشتارها در سوریه وحشتنانک است و فوراً باید متوقف شود، چنین خشونت‌هایی غیر قابل قبول است و هیچ دولتی نمی‌تواند به این اعمال علیه مردم خود دست بزند و مشروعیتش را از دست ندهد

دبیرکل سازمان ملل در این بیانیه خود گفته است: "چنین خشونت‌هایی غیر قابل قبول است و هیچ دولتی نمی‌تواند به این اعمال علیه مردم خود دست بزند و مشروعیتش را از دست ندهد." بان کی مون این خشونت‌ها را به شدت محکوم کرده است.

وی افزود: "وتوی روسیه و چین در مورد قطعنامه شورای امنیت، به مقامات سوریه برای کشتار مردم مجوزی نمی‌دهد."

روسیه و چین شنبه ۱۵ بهمن برای بار دوم قطعنامه شورای امنیت را در محکومیت خشونت‌های دولت سوریه وتو کردند. این دو کشور پیش از این نیز در اکتبر ۲۰۱۱ قطعنامه مشابهی را وتو کرده بودند.

روسیه و چین می‌گویند همزمان با محکومیت اقدامات دولت سوریه، مخالفان نیز باید محکوم شوند.

روسیه همچنین می‌گوید از پیشنهاد کناره‌گیری اسد از قدرت نیز پشتیبانی نمی‌کند.

با شدت یافتن خشونت‌ها در سوریه، مراکش دو هفته قبل به نمایندگی از کشورهای عربی متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت دولت سوریه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد. این پیش‌نویس خواهان پایان دادن به خشونت و سرکوب معترضان سوری شده بود.

در این پیش‌نویس همچنین از اسد خواسته شده بود از قدرت کناره‌گیری کند.

اقدام روسیه و چین در وتوی این قطعنامه، واکنش‌های تندی را به دنبال داشت.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، وتوی این قطعنامه را "تهوع‌آور" خواند. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت جامعه جهانی باید به دنبال راه‌های تازه‌ای در برابر مسائل سوریه از جمله افزایش تحریم‌ها باشد.

اعتراضات در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هستند.

به گفته مخالفان در چند روز گذشته بیش از ۲۰۰ نفر در شهر حمص کشته شده‌اند.

بر پایه آمار سازمان ملل در اعتراضات ۱۰ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

 

Share