Share

در حالی‌که بازاریان ایران روز گذشته در اعتراض به رکود اقتصادی دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند، حسن روحانی وضع اقتصادی کشور را چندان بد نمی‌داند. او می‌گوید کالاهای اساسی وجود دارد و برای زندگی عادی مردم ارز رسمی کشور کافی است. روحانی از «تهمت و افترا» و «سیاه‌نمایی» در شرایط کنونی انتقاد کرد و گفت مشکلات را «دشمنان» عمده می‌کنند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در همایش سراسری قوه قضائیه

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در همایش سراسری قوه قضائیه

روز گذشته دوشنبه ۴ تیر بازاریان تهران در اعتراض به بی‌ثباتی ارزش ریال در برابر قیمت دلار آمریکا و نابسامانی وضع گمرک و ترخیص نشدن کالاها، دست به تظاهرات اعتراضی زدند و به مقابل مجلس رفتند. مأموران امنیتی و لباس‌شخصی به بازاریان حمله کردند و پلیس گاز اشک‌آور شلیک کرد. چند شهر دیگر ایران هم شاهد چنین اعتراضاتی بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران فردای این اعتراضات، سه‌شنبه ۵ تیر، در همایش سراسری قوه قضائیه که با حضور رؤسای سه قوه برگزار شد گفت: «در هیچ شرایطی حتی بدترین شرایطی که دشمنان بخواهند برای ما پیش بیاورند، مردم در نیازمندی‌های ضروری روزمره خود از جمله مواد غذایی مشکل نخواهند داشت.»

او ابتدا از آن‌چه «پیروزی ایران» در مذاکرات هسته‌ای نامید حرف زد و گفت وضعیت کنونی ایجاد شده در برجام به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مربوط است.

آمریکا ماه گذشته از برجام خارج شد و در پی آن تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد. با تحریم‌های جدید وضعیت حضور شرکت‌های خارجی در ایران نیز با ابهام مواجه شد و بسیاری از این شرکت‌ها از ایران خارج شدند. در آخرین نمونه، روز گذشته (دوشنبه) کریستین شرر، مدیرعامل هواپیماسازی آی‌تی‌آر اعلام کرد که این شرکت به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند سفارش‌های ایران را تحویل دهد.

از سوی دیگر ایران نگران آن است که نتواند نفت خام خود را بفروشد. جمهوری اسلامی و اروپا در تلاشند تا بتوانند برجام را حفظ کنند.

روحانی وعده داد که در چنین شرایطی «مردم در نیازمندی‌های ضروری روزمره خود از جمله مواد غذایی مشکل نخواهند داشت». او گفت: «ما در بسیاری از موارد مانند گندم، شکر و روغن اصلاً نیازی به واردات نداریم و به همه مردم در این زمینه اطمینان می‌دهیم.»

روحانی به وضعیت بازار ارز نیز اشاره کرد و در این زمینه نیز اطمینان داد که «برای زندگی عادی مردم ارز رسمی کشور حتماً کافی خواهد بود.»

این در حالی است که در دو روز اخیر بهای دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران به مرز ۹۰۰۰ تومان رسید و بازار سکه در بورس نیز با افزایش روبه‌رو شد و هر سکه طلا به قیمت سه‌ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عرضه شد. صبح امروز (سه‌شنبه) در بازار آزاد هر یورو ۹ هزار و ۵۳۷ تومان معامله شد.

حسن روحانی از «توطئه دشمنان» و این‌که نگرانی‌های مردم را «رسانه‌های دشمن ایجاد می‌کنند» حرف زد و از «امید به آینده» و «اعتماد» به‌عنوان دو عامل عبور از مشکلات یاد کرد و گفت: «تخریب، ‌دروغ و افترا، تهمت، سوء ظن و سیاه‌نمایی هیچ‌گاه خوب نیست و گناه امروز آن از همیشه بیشتر است چون امروز آثار خطرناک‌تری دارد. (…) سیاه‌نمایی اساساً و در ذات خود نیز کار نادرست و غلطی است و در برخی اشکال، اقدامی مجرمانه نیز به حساب می‌آید.»

روز گذشته مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: «اگر حکومت ایران برنامه هسته‌ای‌اش را افزایش دهد، خشم کل دنیا متوجه آنها خواهد شد و شروع چنین کاری به نفع آنها نیست.»

پمپئو افزود: «وقتی می‌گویم، “خشم”، آن را با اقدام نظامی اشتباهی نگیرید. منظورم محکومیت اخلاقی و فشار اقتصادی است که بر آن‌ها وارد خواهد آمد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت چه اسرائیل، چه کشورهای عربی و چه حتی اروپایی‌ها «درک متحدی از رفتار بدخواهانه رژیم ایران» دارند و «آن‌ها هم تهدید ایران را درک می‌کنند».

مایک پمپئو خطاب به سران جمهوری اسلامی گفت: «دست از پرتاب موشک در کشورهای غیرمتخاصم بردارید، حمایت از تروریسم را در سراسر دنیا متوقف کنید، به سمت تسلیحات هسته‌ای نروید. این خواسته‌های ایالات متحده از ایران برای بازگشتن به جامعه ملل، همه خواسته‌هایی هستند که ما از سایر کشورها در سراسر دنیا داریم تا بخشی از نظام بین‌المللی باشند.»

آمریکا به جز تحریم‌های تازه‌ای که تاکنون به اجرا گذاشته است از ۶ اوت آینده در بخش حمل ونقل دریایی، هوایی، ریلی و خودروسازی تحریم‌های دیگری را علیه ایران به اجرا در خواهد آورد. تحریم‌های آمریکا در بخش‌های مالی، بانکی، بیمه و انرژی، به‌ویژه نفت و گاز از روز ۴ نوامبر آینده اجرایی خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

بازار بزرگ تهران اعتصاب کرد

Share