Share

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که به دمشق سفر کرده، می‌گوید بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه متعهده شده خشونت‌ها در این کشور پایان یابد و رفراندوم قانون اساسی برگزار شود.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لاوروف که روز سه‌شنبه هفتم فوریه (۱۸ بهمن ۱۳۹۰) با استقبال ده‌ها هزار نفری وارد دمشق شد، گفت: "دمشق آماده مذاکره با تمام گروه‌های سیاسی و مخالفان است."

وزیر خارجه روسیه خطاب به بشار اسد گفت: "هر رهبر در هر کشوری باید مسئولیت خود را درک کند. شما نیز مسئولیت خود را درک می‌کنید."

لاوروف افزود: "اگر کشورهای عربی در صلح و تفاهم زندگی کنند، به نفع ماست."

به گفته لاوروف، روسیه برای پایان دادن به بحران سوریه، تلاش‌ها و گفت‌وگوهای خود را با مقامات دمشق، همسایگان این کشور و اتحادیه عرب ادامه می‌دهد.

هدف از سفر لاوروف به دمشق، "تلاش برای یافتن راه برون رفت از بن‌بست فعلی در بحران سوریه" اعلام شده است.

به گفته لاوروف، روسیه برای پایان دادن به بحران سوریه، تلاش‌ها و گفت‌وگوهای خود را با مقامات دمشق، همسایگان این کشور و اتحادیه عرب ادامه می‌دهد

لاوروف که در سفری یک روزه به همراه میخائیل فرادکف، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه به دمشق سفر کرد، آمادگی کامل روسیه را برای حل بحران سوریه بر اساس طرح اتحادیه عرب اعلام کرد.

وزیر خارجه روسیه توضیح نداد از کدام طرح اتحادیه عرب سخن می‌گوید. اتحادیه عرب در یک طرح خواهان توقف خشونت‌ها، مذاکرات دولت سوریه با مخالفان و خروج تانک‌ها از شهرها شده بود.

اتحادیه عرب همچنین در طرحی دیگر که پس از ادامه یافتن خشونت‌ها و به نتیجه نرسیدن طرح نخست مطرح شد، از بشار اسد خواست تا برای تشکیل دولت وحدت ملی، قدرت را به معاونش واگذار کند. سوریه این طرح را نپذیرفت.

روسیه نیز طرح دوم را که از سوی مراکش به صورت پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت در سازمان ملل مطرح شد، همرا با چین وتو کرد.

بر پایه این تصمیم روسیه و مخالفت این کشور با کناره‌گیری اسد از قدرت، ظاهراً منظور لاوروف، طرح نخست اتحادیه عرب است.

روسیه و چین شنبه ۱۵ بهمن برای بار دوم قطعنامه شورای امنیت را در محکومیت خشونت‌های دولت سوریه وتو کردند. این دو کشور پیش از این نیز در اکتبر ۲۰۱۱ قطعنامه مشابهی را وتو کرده بودند.

در همین حال و پس از آنکه چین و روسیه، قطعنامه شورای امنیت را علیه سوریه وتو کردند، کشورهای غربی از انتخاب راه‌های تازه برای فشار علیه دمشق خبر دادند.

بر همین اساس آمریکا گفته است تحریم‌های تازه‌ای علیه سوریه برقرار می‌کند. اتحادیه اروپا نیز بانک مرکزی سوریه را تحریم کرده است.

در ادامه این فشارها، کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، هلند، ایتالیا، بلژیک و اسپانیا سفرای خود را از دمشق فراخوانده‌اند.

همچنین شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای اعلام کرد سفرای کشورهای عضو این شورا از سوریه فراخوانده شده‌اند و کشورهای عضو نیز از سفرای سوریه خواسته‌اند تا خاک این کشورها را ترک کنند.

مخالفان و فعالان سوری می‌گویند از روز جمعه به دنبال گلوله‌باران شهر حمص تاکنون صدها نفر کشته شده‌اند. دولت سوریه می‌گوید حملات را تا بازگشت نظم علیه "تروریست‌ها" ادامه می‌دهد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در واکنش به بمباران شهر حمص توسط نیروهای سوریه گفته است: "این بمباران برای بشریت غیرقابل قبول است و دولت سوریه مشروعیت خود را از دست داده است."

اعتراضات در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هستند.

بر پایه آمار سازمان ملل در اعتراضات ۱۰ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

 

Share