Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که شرکت‌های تجاری باید واردات پسته، فرش و خاویار ایران را تا روز ۶ اوت / ۱۵ مرداد متوقف کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا

به‌گزارش واشنگتن پست، وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه ۲۷ ژوئن / ۶ تیر مجوز واردات پسته، فرش و خاویار ایران و صادرات قطعات هواپیماهای تجاری توسط برخی شرکت‌های آمریکایی به ایران را لغو کرد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است: «هر شرکتی که در این زمینه‌ها با ایران تجارت می‌کند باید تا ۶ اوت تجارت خود را متوقف کند؛ در غیر این صورت با اقدامات تنبیهی دولت آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، زمانی که برجام به‌اجرا گذاشته شد، در دی ماه ۱۳۹۴ واردات این کالاها به آمریکا قانونی شد. این اقدام در چارچوب لغو تحریم‌های ایران انجام شد.

روز گذشته نیز یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که خریداران نفت خام ایران باید تا چهارم نوامبر/ ۱۳ آبان واردات نفتی خود از ایران را پایان دهند و اگر چنین نکنند ایالات متحده این کشورها را مشمول تحریم‌های ثانویه خواهد کرد.

بر اساس قوانین داخلی آمریکا، تحریم‌های ثانویه علیه کشورهایی اعمال می‌شود که با ایران معامله کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت / ۸ مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود. این کشور اعلام کرده که برای تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهد کرد و تاکنون نیز چندین مورد تحریم علیه ایران را به اجرا گذاشته است.

مهم‌ترین مسائل ایران پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دور تازه تحریم‌ها، فروش نفت و ماندن شرکت‌های خارجی در ایران است با این حال بسیاری از شرکت‌ها در این مدت از ایران خارج شده‌اند.

چنین وضعیتی اقتصاد ایران را بار دیگر با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: هر کشوری که از ایران پس از ۱۳ آبان نفت بخرد، تحریم خواهد شد

Share