Share

وزیر دفاع آمریکا به کره جنوبی اطمینان داد که آمریکا همچنان با حفظ نیروهای خود در شبه‌جزیره کره از امنیت این کشور حمایت می‌کند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

به‌گزارش رویترز، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا پنج‌شنبه ۲۸ ژوئن / ۷ تیر در دیدار کوتاهی از سئول از اعلام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر توقف مانور نظامی مشترک با کره جنوبی دفاع کرد و گفت این اقدام امکان مذاکره با کره شمالی را تسهیل خواهد کرد.

ترامپ در جریان دیدار تاریخی‌اش با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که ۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد در سنگاپور برگزار شد از لغو مانور مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی خبر داد. وزارت دفاع آمریکا یک هفته بعد در روز ۱۹ ژوئن / ۲۹ خرداد به شکل رسمی اعلام کرد که مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی با نام «نگهبان آزادی» برگزار نمی‌شود. این رزمایش مشترک هر سال برگزار می‌شود و سال گذشته در آن ۱۷ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی و ۵۰ هزار سرباز کره جنوبی شرکت داشتند. مانور نظامی امسال قرار بود در ماه اوت برگزار شود.

برای برخی، تصمیم ترامپ در لغو مانور نظامی مشترک با کره جنوبی امتیازی بزرگ برای کره شمالی محسوب می‌شود که اگر گسترش یابد می‌تواند آمادگی نیروهای آمریکایی و کره جنوبی را تضعیف کند.

جیمز متیس در سئول اطمینان داد که نیروهای ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی «متحد، هوشیار و آماده» باقی خواهند ماند.

او پیش از دیدار با همتای کره جنوبی خود، سونگ یونگ ـ مو، گفت: «تعهد آمریکا به کره جنوبی بدون هیچ نقصانی باقی می‌ماند. ایالات متحده همچنان از طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های دیپلماتیک و نظامی برای تعهد خود استفاده خواهد کرد و این شامل حفظ نیروهای کنونی آمریکا در شبه‌جزیره کره می‌شود.»

ایالات متحده آمریکا در کره جنوبی ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز مستقر دارد.

وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی امروز پنج‌شنبه پس از دیدارشان در بیانیه‌ای اعلام کردند که تا زمانی که کره شمالی گام‌های مشخص و غیرقابل برگشت در جهت خلع سلاح برندارد، تحریم‌ها علیه این کشور باقی خواهند ماند. آن‌ها همچنین توافق کردند که اقدامات بیشتری را برای بهبود اعتماد با کره شمالی انجام دهند.

مون جائه این، رئیس‌جمهور کره جنوبی چهارشنبه ۲۰ ژوئن / ۳۰ خرداد در بیانیه‌ای کره شمالی را به ارائه برنامه‌های «دقیق‌تر» درباره چگونگی پایان دادن به برنامه هسته‌ای خود فراخواند و از آمریکا خواست تا هر چه سریع‌تر تدابیر لازم مربوط به آن را به انجام رساند.

بیشتر بخوانید:

کره جنوبی از همسایه شمالی خود خواست برنامه دقیق خلع سلاح هسته‌ای را اعلام کند

Share