Share

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت ناظران اتحادیه عرب برای ادامه کار خود به سوریه باز می‌گردند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی‌مون روز چهارشنبه هشتم فوریه (۱۹ بهمن ۱۳۹۰) گفت نبیل العربی، رئیس اتحادیه عرب در یک تماس تلفنی به وی گفته است ناظران این اتحادیه به سوریه باز خواهند گشت.

اتحادیه عرب چندی پیش در پی ادامه یافتن خشونت‌ها در سوریه، ناظران خود را از این کشور فرا خوانده بود.

ناظران اتحادیه عرب در چارچوب طرح این نهاد عربی برای یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، دی ماه ۱۳۹۰ به این کشور سفر کرده بودند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین تصمیم روسیه و چین در وتوکردن قطعنامه شورای امنیت در خصوص بحران سوریه را "فاجعه" نامید.

ناظران اتحادیه عرب در چارچوب طرح این نهاد عربی برای یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، دی ماه ۱۳۹۰ به این کشور سفر کرده بودند

روسیه و چین شنبه ۱۵ بهمن برای بار دوم قطعنامه شورای امنیت را در محکومیت خشونت‌های دولت سوریه وتو کردند. این دو کشور پیش از این نیز در اکتبر ۲۰۱۱ قطعنامه مشابهی را وتو کرده بودند.

در همین حال سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفته است تصمیم کشورهای غربی و کشورهای عرب خلیج فارس درخصوص فرا خواندن سفرای خود از سوریه "به ایجاد شرایط برای اجرای طرح صلح اتحادیه عرب کمک نمی‌کند."

به تازگی کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، هلند، ایتالیا، بلژیک و اسپانیا سفرای خود را از دمشق فراخوانده‌اند.

همچنین شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای اعلام کرد سفرای کشورهای عضو این شورا از سوریه فراخوانده شده‌اند و کشورهای عضو نیز از سفرای سوریه خواسته‌اند تا خاک این کشورها را ترک کنند.

لاوروف همچنین از توقف کار ناظران اتحادیه عرب در سوریه انتقاد کرد.

روسیه یکی از متحدان بزرگ سوریه است که از اصلاحات در این کشور پشتیبانی می‌کند و مخالف هرگونه دخالت خارجی در بحران سوریه است.

سرگی لاوروف که ۱۸ بهمن در سفری یک روزه به دمشق رفت، گفته است بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه متعهده شده خشونت‌ها در این کشور پایان یابد و رفراندوم قانون اساسی برگزار شود.

با این حال پس از این دیدار نیز خشونت‌ها در سوریه متوقف نشده است.

مخالفان می‌گویند در چهار روز گذشته نیروهای ارتش سوریه شهر حمص را که اکنون به کانون مخالفان مسلح دولت سوریه تبدیل شده، به شدت بمباران کرده‌اند که باعث کشته شدن صدها غیرنظامی از جمله کودکان شده است.

دولت سوریه می‌گوید تا بازگشت نظم و سرکوب "تروریست‌ها" به عملیات نظامی ادامه می‌دهد. بان کی‌مون چند روز پیش با محکوم کردن این حملات گفته بود دولت سوریه مشورعیت خود را از دست داده است.

با گسترده شدن خشونت‌ها در سوریه، ترکیه خواهان اقدام جامعه بین‌المللی در پشتیبانی از مردم این کشور شده است.

اعتراضات در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هستند.

بر پایه آمار سازمان ملل در اعتراضات ۱۱ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

 

Share