Share

شماری از ساکنان خرمشهر در اعتراض به نبود آب آشامیدنی و شوری آب مقابل مسجد جامع شهر اجتماع کردند و با سر دادن شعارهایی مانع از ورود امام جمعه خرمشهر به مسجد جامع شدند. منطق معترضان با شعار ساده‌ای کاملاً روشن بود: [بدون آب] نمازتون باطله. نماز جمعه با تأخیر برگزار شد و تجمع معترضان هم تا پایان نماز جمعه ادامه پیدا کرد.

جمعه ۸ تیر: تجمع اعتراضی گروهی از مردم خرمشهر به فقدان آب آشامیدنی

خط لوله‌ای موسوم به خط لوله «آب غدیر» آب آشامیدنی شهرهای خرمشهر و آبادان را تأمین می‌کند. سال گذشته شاخه اول این خط لوله برای تأمین آب آشامیدنی افتتاح شد. خط لوله غدیر شامگاه سه‌شنبه ۵ تیر در منطقه هویزه شکست و تنها منبع آب آشامیدنی شهرهای خرمشهر و آبادان از بین رفت. ساکنان بسیاری از مناطق ایران، از آب آشامیدنی با شوری ۴۵۰ تا ۵۰۰ میکروموس استفاده می‌کنند اما با وجود آنکه ۳۰ درصد آب‌های جاری و روان ایران از استان خوزستان عبور می‌کند، شوری آب در شهرهای استان سه برابر استاندارد آب در سایر مناطق ایران است. شوری آب هم به نارضایتی اهالی استان دامن زده است. داوود حسینی، مدیر آبفای روستایی آبادان اعلام کرده که کاهش آب رودخانه بهمنشیر به دلیل خشکسالی‌ها باعث شور شدن آب خرمشهر و آبادان شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده که در خرمشهر تجمع معترضان حدود ساعت ۱۱ صبح جمعه آغاز شد و با سخنرانی عبدالنبی موسوی‌فر، امام جمعه شهر، پیش از نماز به پایان رسید. معترضان باعث شدند که نماز جمعه با تأخیر برگزار شود. آن‌ها که ظرف‌های پلاستیکی در دست داشتند، با سر دادن شعارهایی مانند «بی‌غیرت، بی‌غیرت»، «نمازتون باطله»، «مسئول بی‌لیاقت، نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم»، «به نام دین، ما را غارت کردند» و «فرماندار، برو گم شو» مانع از برگزاری به موقع نماز جمعه شدند.

جمعه ۸ تیر: تجمع اعتراضی گروهی از مردم خرمشهر به فقدان آب آشامیدنی مقابل مسجد جامع:

در روزهای گذشته شمار زیادی از ساکنان آبادان و خرمشهر مقابل اداره آبفا و فرمانداری این شهرها تجمعات اعتراضی برگزار کرده بودند. به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در تجمع اعتراضی پنجشنبه ۷ تیر، مرد جوانی وارد ساختمان آبفا شد، در اعتراض به نبود آب آشامیدنی بنزین روی خود پاشید و قصد خودسوزی داشت که مأموران با استفاده از پتو مانع از خودسوزی او شدند. در فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دو فرد معمم سعی دارند مردم را آرام کنند. این دو روحانی به مردم قول می‌دهند تا ۱۵ تیر بحران آب آشامیدنی در خرمشهر و آبادان مهار شود. زنی در پاسخ به یکی از آن‌ها می‌گوید: «فکر کن من انسان نیستم، سگ هستم. ولی می خواهم آب بخورم. چطور تا پانزدهم صبر کنم؟»

برای تأمین آب آشامیدنی اهالی خرمشهر، محل‌هایی برای عرضه آب آشامیدنی در نظر گرفته شده است. خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که در سه روز گذشته صف‌های طولانی مقابل این مکان‌ها زندگی روزانه مردم را مختل کرده. علاوه بر این بهداشت روزانه ساکنان خرمشهر و آبادان نیز مختل شده است.

قیمت بشکه‌های آب ۲۰ لیتری و همینطور آب معدنی در چند روز اخیر و همزمان با بحران در خرمشهر و آبادان آب افزایش یافته است. مسئولان می‌گویند با احداث سد مارد و راه‌اندازی خط دوم غدیر برای تامین آب شرب و همچنین تامین اعتبار برای اجرای انشعاب به روستاهای اطراف آبادان و خرمشهر، بحران آب برطرف می‌شود. اما اجرای این پروژه‌ها دست‌کم سه سال طول می‌کشد. مردم می‌پرسند تا آن موقع تکلیف چیست؟

عبدالله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی شرایط کنونی را با زمان جنگ مقایسه کرده است.

بیشتر بخوانید:

شعارهای کارگران فولاد، رساتر از خطبه‌های نماز جمعه اهواز

Share