Share

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد «اخبار مربوط به ارائه بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا در حمایت از برجام مورد تأیید نیست».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه

دوم تیرماه امسال عباس عراقچی وعده داده بود بسته پیشنهادی اروپایی‌ها برای حفظ برجام تا ۱۰ روز آینده آماده خواهد شد.

هشت روز بعد، شنبه نهم تیرماه نیز خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گزارش داد که اروپا تا دو روز آینده بسته پیشنهادی خود برای حفظ برجام را به ایران ارائه خواهد کرد.

اما اکنون بهرامی قاسمی درباره انتشار اخباری از قول موگرینی می‌گوید: «تا کنون بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به طرف ایرانی ارائه نشده و هنوز کشورهای اتحادیه اروپا در حال آخرین رایزنی‌ها برای ارائه پیشهادات خود هستند».

در همین زمینه ایسنا گزارش داد که فدریکا موگرینی در حاشیه نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفته اعضای اتحادیه اروپا این بسته حمایتی را با ۲۸ رأی موافق تصویب کردند و بنابر این طرح بانک‌های سرمایه‌گذاری اروپا موظند از ایران حمایت کنند.

پس از خروج آمریکا از برجام، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پس از خروج آمریکا از برجام مهلتی به اروپا داد تا با حمایت از برجام این توافق را زنده نگه دارد. بعدتر شماری از مقامات دولتی ایران از ضرب الاجلی ۶۰ روزه به اروپا خبر دادند.

اما بنابر جمع‌بندی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اروپایی‌ها هنوز تضمین لازم درباره جبران خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را ارائه نکرده‌اند.


در همین زمینه

تهران: بسته اروپایی‌ها برای حفظ برجام در ۱۰ روز آینده می‌رسد

Share