Share

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر خلاف دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری گفت که نمی‌توان نام سفارش‌دهندگان ارز دولتی را منتشر کرد و این کار به معنای «حمله به بخش خصوصی» است. این سخنان محمد شریعتمداری واکنش‌های زیادی برانگیخت.

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در توئیتی کنایه‌آمیز از سخنان وزیر صنعت انتقاد کرده است

شریعتمداری شنبه ۹ تیر در نشست خبری وعده داد که با «نیروی عقل خدادادی» اقتصاد اصلاح می‌شود و در مخالفت با انتشار سفارش‌دهندگان ارز دولتی گفت:

«بانک مرکزی جمهوری اسلامی اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آنها داده شده است را در اختیار دارد، بنابراین ما به عنوان وزارت صنعت نمی توانیم که ثبت سفارش‌شدگان را افشا کنیم؛ چراکه این‌طور به جنگ بخش خصوصی رفته‌ایم، این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات، اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آنها صورت نگرفته بود، ما نمی‌خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات پس از اعتراض مغازه‌داران پاساژهای فروش تلفن همراه در تهران نام شرکت‌های بزرگ واردکننده موبایل را که ارز دولتی گرفته‌اند، منتشر کرد و مدعی شد که این شرکت‌ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی گوشی موبایل وارد کردند اما آن را به نرخ ارز بازار فروختند.

شریعتمداری در ادامه ادعا کرد که با اعلام اسامی افرادی که «با اعلام اسامی افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و کالا وارد کرده‌اند» مخالفتی ندارد اما باید به تفاوت هزینه مبادله بین ارزهای مختلف توجه کرد.

او همچنین وعده داد که با «متخلفان» برخورد می‌شود. به گفته او متخلفان «بازار را دچار تشنج می‌کنند» و «اسناد آن نیز موجود است».

شنبه دوم تیر بر اساس ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان توسعه تجارت، ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ ردیف تعرفه‌ای کالا که شامل بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا است ممنوع شد. برخی تاجران با ارز دولتی کالاهای اساسی را وارد کشور کرده‌اند، اما به دلیل بی‌ثباتی ارزش ریال از عرضه این کالاها در بازارها خودداری می‌کنند. حسن روحانی ششم تیر از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست فهرست این اقلام را منتشر کند:

«باید به مردم بگوییم در این مدت مخصوصاً از ابتدای سال ۹۷ به چه کسی ارز دادیم؛ به چه قیمتی و ‌برای‌چه چیزی و چه کالایی وارد کرده است. وزیر صمت (صنعت، معدن و تجارت) باید به مردم با وضوح و صراحت بگوید که کدام اقلام تامین می‌شود و قیمتش تغییر نمی‌کند و اگر هم تغییر کند ۴-۵ درصد.»

واکنش‌ها

محسن کوهکن، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران شنبه در واکنش به اظهارات وزیر صنعت به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که «کسی که مخالف با اعلام لیست دریافت کنندگان ارز دولتی باشد، نامش زیر یک علامت سوال بزرگ است.»

یاشار سلطانی، سردبیر معماری نیوز و افشاگر رسوایی «املاک نجومی» شهرداری تهران نیز در توئیتی نوشت که «اولویت نخست ترمیم کابینه شریعتمداری باشد؛ وزیری که مشکلات در حوزه او بوده اما دغدغه‌اش حل مشکلات دامادش است که متهم به کلاهبرداری، جعل و برج‌سازی با معوقات بانکی است».

محمد جواد آذری جهرمی نیز در واکنش به سخنان شریعتمداری در توئیتی کنایه‌آمیز نوشت: «بخش خصوصی پاکدست از انتشار لیست ارزبگیران حمایت می‌کند».


او بعدتر در جمع خبرنگاران در فرودگاه کرج آوردن «بهانه» برای انتشار این فهرست را «غیرقابل قبول» خواند و خواستار شفاف‌سازی شد.

حساب توئیتری حسن روحانی نیز توئیت آذری جهرمی را «لایک» کرد.

گفته می‌شود که محمد شریعتمداری همراه با دیگر اعضای تیم اقتصادی دولت ممکن است در جریان ترمیم کابینه برکنار شوند.


در همین زمینه

روحانی: دولت استعفا نمی‌دهد

Share