Share

مذاکرات نمایندگان «ارتش آزاد سوریه»، ائتلاف گروه‌های شورشی علیه دولت دمشق با روسیه برای واگذاری کنترل درعا به دولت دمشق شکست خورد.

غیرنظامیان در حال گریختن از درعا

مخالفان مسلح شنبه ۹ تیر / ۳۰ ژوئن از برگزاری نشست مقدماتی نمایندگان آنها با روسیه خبر دادند و گفتند که نشست دوم نیز شنبه برگزار می‌شود. این نشست که در شهر بصری برگزار شد، شکست خورد.

شبکه خبری «الجزیره» گزارش داده که روسیه از ارتش آزاد سوریه در درعا خواسته است تا «تسلیم» شوند. پیش از این گفته شده بود که مخالفان سوری برای واگذاری کنترل درعا به دمشق بدون ورود پلیس یا ارتش به آن مناطق آماده هستند.

یک کمیته شش‌نفره از مسئولان نظامی و غیرنظامی نخستین جلسه مذاکره را در مرزهای سویدا، استان همجوار درعا برگزار کرد. سویدا در کنترل دمشق است.

اردن که با استان درعا مرز مشترک دارد، به میانجیگری بین مخالفان و روسیه برای رسیدن به توافق دست زد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سخنگوی مخالفان درباره شکست این نشست گفت:

«جلسه شکست خورد. روس‌ها آماده گوش‌دادن به خواسته‌های ما نبودند. آنها تنها یک گزینه تحقیرآمیز پیش‌رویمان گذاشتند: تسلیم‌شدن. آن را رد کردیم.»

نیروهای ارتش سوریه دو هفته پیش حمله به درعا را آغاز کردند. آنها تحت حمایت جنگنده‌های روسیه توانستند بخش‌های شرقی این استان را از کنترل مخالفان خارج کنند.

بنا به آمار سازمان ملل متحد، حملات هوایی به درعا تا کنون ۱۶۰ هزار تن را آواره کرده است.

ارتش سوریه در حالی حمله به درعا را آغاز کرد که سال گذشته دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان با ولادیمیر پوتین، همتای روس‌اش به توافق آتش‌بس و «تنش‌زدایی» در جنوب غرب سوریه دست یافت.

هرچند در ابتدای حمله ارتش سوریه به درعا جنگنده‌های روس غایب بودند، از هفته گذشته وارد کارزار شدند. همزمان مشخص شد واشنگتن به حمایت نظامی از مخالفان نخواهد پرداخت.

درعا، شهری در نزدیکی مرز اردن برای شورشیان سوریه اهمیتی نمادین دارد و به «گهواره انقلاب» مشهور است. سقوط آن پیروزی بزرگ دیگری برای بشار اسد، رئیس دولت دمشق در جنگ هفت ساله سوریه خواهد بود. او همراه با نیروهای تحت حمایت ایران خرداد گذشته نیز در تدارک حمله به درعا بود.


در همین زمینه

مخالفان سوری مذاکره با روسیه را برای واگذاری درعا آغاز کردند

Share