Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که یکشنبه ۱۰  تیر صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید به‌روز شود.

خرمشهر: فضای امنیتی و حضور گسترده پلیس در شهر

اعتراضات به کم‌آبی در خرمشهر شامگاه شنبه نهم تیر به خشونت کشیده شد. ماموران پلیس به معترضان شلیک کردند، همزمان یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد یک فرد مسلح به سوی ماموران امنیتی شلیک می‌کند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند: پلیس مسیرهای تردد در خرمشهر را مسدود کرده است.

منابع خبری محلی از کشته شدن حداقل یک تن در جریان تیراندازی پلیس خبر دادند اما مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی این خبر را تکذیب کردند.

در پیوند با همین موضوع یک فراخوان در شبکه‌های مجازی منتشر شد که مردم در شهرهای مختلف را به تجمع فرا می‌خواند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویر و ویدئوهایی از مسدود کردن ورودی‌های خرمشهر توسط ماموران پلیس را منتشر کردند. هنوز گزارش تائید شده‌ای مبنی بر مسدود بودن مسیرهای ورودی به این شهر منتشر نشده اما به گفته کاربران شبکه‌های اجتماعی «فضای شهر به شدت امنیتی» است و ماموران یگان ویژه حضور پررنگی در شهر دارند.

در خبر دیگری یک تصویر از حضور ماموران پلیس در «مسیر رود کارون» منتشر شده است. کانال پیام رسان اینترنتی تلگرام «خاک‌زدگان» که اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در خوزستان را منتشر می‌کند، گزارش کرده است: ماموران پمپ‌های آب را قطع و تعدادی از معتمدین محلی را بازداشت کردند.

اعتصاب در شرکت ملی حفاری

گروهی از کارکنان شرکت شرکت ملی حفاری هم امروز دست از کار کشیدند و مقابل مجموعه اداری این شرکت تجمع کردند. این کارگران می‌گویند که با گذشت ۱۰ روز از آغاز تیر، هنوز دستمزد خرداد خود را دریافت نکرده‌اند.

مسئولان وزارت نفت تاخیر در پرداخت دستمزد کارکنان شرکت شرکت ملی حفاری را تائید و کمبود اعتبار را دلیل این مسئله اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی، ایرنا، تعویق مکرر حقوق و دستمزد ماهیانه و پرداخت نشدن حقوق خرداد و تعویق ۱۲ ماهه نفت کارت را علت اعتراض کارکنان شرکت ملی حفاری گزارش کرد.

مدیر امور مالی این شرکت گفته که حقوق کارکنانی که به صورت مستقیم با شرکت شرکت ملی حفاری قرارداد دارند پرداخت و حقوق کارکنان پیمانی هم «به صورت عمده به حساب بانکی پیمانکاران واریز شده است».

تجمع کارگران تولی‌پرس و بسته‌بندی البرز مقابل اداره کار البرز

کارگران شرکت تولیدی تولی پرس و بسته‌بندی البرز قزوین صبح یکشنبه ۱۰ تیر مقابل ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان البرز تجمع کردند. این کارگران به نامشخص بودن وضعیت شغلی‌اشان و ممانعت مالکان شرکت و مسئولان دولتی از تشکیل نهاد صنفی معترض هستند.

تجمع کارگران تولی‌پرس – عکس: آرشیو

تولی‌پرس قزوین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد شوینده و بهداشتی بود، از یک ماه پیش خط تولید را تعطیل و کارگران را به مرخصی اجباری فرستاده است. یکی از کارگران معترض که نامش فاش نشده به خبرگزاری دولتی کار ایران، ایلنا، گفته است: کارفرما و مسئولان اداره کل شهرستان البرز با ایجاد تشکل صنفی مخالفت می‌کنند.

کارگران تولی‌پرس و بسته‌بندی البرز روز گذشته – شنبه ۹ تیر- نیز در اعتراض به تعطیلی کارخانه دست از کار کشیدند.

به گفته یکی از کارگران پس از ۲ روز اعتراض و اعتصاب «مسئولان شهرستان البرز وعده کردند که مشکلات کارگران را پیگیری و حل کنند».

در حالیکه ایلنا به نقل از یکی از کارگران گزارش کرده است: «کارگران از دوشنبه ۱۱ تیر به محل کار خود باز می‌گردند»، سایت «کارگر نیوز» اما از ادامه اعتصاب کارگران به دلیل «نتیجه نگرفتن از گفت‌گو با کارفرما و مسئولان دولتی» خبر داده است. یکی از کارگران گفته است که دوشنبه ۱۱ تیر مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان البرز تجمع خواهند کرد.

اعتصاب رانندگان اتوبوس درون شهری اصفهان

رانندگان اتوبوس درون شهری اصفهان در اعتراض به عدم تحقق وعده‌ شهرداری و استانداری اصفهان مبنی بر پرداخت حق بیمه معوق رانندگان مقابل شهرداری اصفهان تجمع کردند.

اعتصاب رانندگان اتوبوس درون‌شهری اصفهان۱۰ تیر ۹۷

این تجمع به فراخوان شورای کارگری اتوبوسرانی اصفهان برگزار شد. رانندگان اتوبوسرانی اصفهان زمستان سال گذشته نیز اعتصاب کردند. مرتضی مشهدی رئیس شورای کارگری اتوبوسرانی اصفهان دی سال گذشته گفته بود: به دلیل عدم پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما، تامین اجتماعی دفترچه درمانی کارگران را تمدید اعتبار نمی‌کند.

مسئولان دولتی اصفهان همزمان با این اعتراض‌ها وعده کردند که با تامین اعتبار بدهی شرکت اتوبوسرانی به تامین اجتماعی را تسویه کنند.

با گذشت سه ماه از سال ۹۷ اما رانندگان اتوبوس‌های دورن شهری اصفهان همچنان برای تمدید دفترچه‌های بیمه با مشکل روبرو هستند.


بیشتر بخوانید:

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share