Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران عازم سوییس و اتریش است. هدف از این سفر آینده برجام و توافقات با اتحادیه اروپا عنوان شده است.

حسن روحانی پیش از سفر ۱۱ تیرماه خود به برن سوئیس درباره بسته پیشنهاد اروپا برای حفظ برجام گفت:

«قرار است در روزهای آینده اروپایی‌ها بسته پیشنهادی خود را برای تداوم برجام ارائه کنند که در مورد آن با سران اتریش به‌عنوان رئیس اتحادیه اروپا گفتگو خواهیم کرد».

این سفر به دعوت رؤسای جمهوری‌های سوئیس و اتریش انجام شده است.

سوئیس و اتریش دو کشوری بودند که اغلب مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در آنجا صورت پذیرفت.

روحانی اعلام کرده قرار است در این سفر علاوه بر دیدار با مقام‌های رسمی سوئیس و اتریش با تجار و کار افرینان دو کشور نیز رایزنی‌هایی انجام شود.

از نظر مقامات ایرانی آینده برجام و عدم خروج ایران از این معاهده به حمایت‌های اروپا و بسته اقتصادی این کشور گره خورده است.

دوم تیرماه امسال عباس عراقچی وعده داده بود بسته پیشنهادی اروپایی‌ها برای حفظ برجام تا ۱۰ روز آینده آماده خواهد شد.

هشت روز بعد، شنبه نهم تیرماه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گزارش داد که اروپا تا دو روز آینده بسته پیشنهادی خود برای حفظ برجام را به ایران ارائه خواهد کرد.

هرچند نهم تیرماه بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد «اخبار مربوط به ارائه بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا در حمایت از برجام مورد تأیید نیست».

پس از خروج آمریکا از برجام، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پس از خروج آمریکا از برجام مهلتی به اروپا داد تا با حمایت از برجام این توافق را زنده نگه دارد. بعدتر شماری از مقامات دولتی ایران از ضرب الاجلی ۶۰ روزه به اروپا خبر دادند.

اما بنابر جمع‌بندی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اروپایی‌ها هنوز تضمین لازم درباره جبران خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را ارائه نکرده‌اند.


در همین زمینه

سرنوشت نامشخص بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام

Share