Share

اتریش روز گذشته با احضار سفیر ایران در وین، از تهران خواست تا مصونیت دیپلماتیک اسدالله.الف، متهم به «تلاش برای بمبگذاری» در گردهمایی مجاهدین در فرانسه را لغو کند. اما سه شنبه ۱۱ تیر در تحولی دیگر، وزارت خارجه اتریش اعلام کرد که در هر حال مصونیت این دیپلمات ظرف مدت ۴۸ ساعت به خاطر حکم بازداشش در اتحادیه اروپا لغو خواهد شد.

هر دو عکس خبر از سفارت ایران در وین است

سفارت ایران در وین

رویترز به نقل از کارین کنیسل، وزیر خارجه اتریش گزارش داد: «این ایرانی به خاطر صدور حکم بازداشتش در اتحادیه اروپا ظرف مدت ۴۸ ساعت، از مصونیت دیپلماتیک محروم خواهد شد».

روز گذشته، دوشنبه ۱۱ تیر ماه، اتریش سفیر ایران را احضار کرد تا به روشن شدن وضعیت پیش آمده حول این دیپلمات کمک کند. همزمان وزارت خارجه اتریش درخواستی مبنی بر لغو مصونیت دیپلماتیک اسدالله.الف را تقدیم سفیر ایران کرد.

اسدالله.الف مشاور سوم سفارت ایران در وین بود که روز شنبه ۹ تیرماه در آلمان بازداشت شد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توئیتی این حادثه را به نحوی «طرحی فریبکارانه و شیطانی» خوانده است. بازداشت یک دیپلمات سفارت ایران در اتریش در شرایطی رخ می‌دهد که قرار بود حسن روحانی به زودی در خصوص برجام با همتای اتریشی‌اش دیدار کند.

شنبه ۳۰ ژوئن / ۹ تیر دادستان بلژیک اعلام کرد پلیس این کشور یک زوج بلژیکی ایرانی‌تبار به نام‌های امیر. س ۳۸ ساله و نسیمه. ن ۳۳ ساله که نقشه داشتند به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه حمله کنند، دستگیر کرده است.

در این میان، یک دیپلمات ایرانی ساکن اتریش که با این زوج در ارتباط بود توسط مقامات آلمان بازداشت و یک نفر دیگر نیز در همین رابطه در فرانسه دستگیر شده است.

در رابطه با این پرونده تا کنون شش تن بازداشت شدند. سه تن از آنان در فرانسه بازداشت شدند که دو نفر مدتی بعد آزاد شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (سه‌‌شنبه) این رویداد را «سناریو»یی برای تخریب روابط ایران و اروپا «در این مقطع مهم و حساس» دانست و افراد بازداشت شده در بلژیک را «اعضای شناخته شده و عملیاتی» مجاهدین خلق نامید.

قاسمی گفت جمهوری اسلامی اسناد و مدارکی در این زمینه در اختیار دارد.

گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق با شرکت مریم رجوی، رهبر این سازمان و چند سیاستمدار غربی از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، که وکیل شخصی رئیس جمهوری آمریکا نیز هست، شنبه گذشته برگزار شد. روزنامه گاردین گزارش داد که جوانان کثیری از اروپای شرقی و پناهندگان کشورهای مختلف نیز با خرج مجاهدین و با اتوبوس به این گردهمایی برده شدند.


در همین زمینه

بازداشت یک زوج ایرانی ـ بلژیکی و یک دیپلمات ایرانی به اتهام اقدام تروریستی علیه گردهمایی مجاهدین خلق

Share