Share

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۲۱ بهمن ماه در بیانیه‌ای خواستار آن شد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با احترام به حق آزادی اجتماعات، به راهپیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند.

 
سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه با یادآوری اتفاقات دو سال گذشته، ابراز نگرانی کرده است که نیروهای دولتی علیه شرکت‌کنندگان در این تجمع دست به خشونت بزنند.
 
شورای هماهنگی راه سبز امید، در روزهای گذشته طی فراخوانی از «همراهان جنبش سبز» خواسته است که در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، سه تن از رهبران مخالفان دولت که از ۲۵ بهمن سال گذشته در حبس هستند، در راهپیمایی سکوت شرکت کنند.
 
سازمان عفو بین الملل در این بیانیه‌ای از افزایش سرکوب‌ها در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است

۲۵ بهمن ماه سال گذشته پس از انتشار فراخوان تظاهرات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای حمایت از قیام مردم مصر و تونس، مقامات امنیتی اقدام به حبس خانگی این دو رهبر مخالفان دولت و همسرانشان کردند.

 
برگزاری این راهپیمایی اعتراضی در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن چند تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.
 
سازمان عفو بین الملل در این بیانیه‌ای از افزایش سرکوب‌ها در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است. بر اساس این گزارش در یک ماه اخیر، دست‌کم ۴۹ نفر از معترضان عرب زبان در استان خوزستان دستگیر شده‌اند.
 
دیده‌بان حقوق بشر تعداد بازداشت‌شدگان شهرهای شوش، حمیدیه و اهواز را ۶۵ نفر عنوان کرده است. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، محمد کعبی ۳۴ ساله و ناصر آلبوشوکه درفشان ۱۹ ساله در زندان‌های شوش و اهواز "ظاهرا بر اثر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند."
 
علت بازداشت شهروندان و فعالان عرب فعالیت و شعارنویسی برای تحریم انتخابات مجلس نهم عنوان شده است.
 
سازمان عفو‌بین‌الملل همچنین نسبت به امکان اجرای حکم اعدام برخی متهمان سیاسی محکوم به اعدام در آستانه انتخابات هشدار داده است.

 

Share