Share

نتایج تحقیقات مقدماتی کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وقوع حمله شیمیایی در شهر دوما را تأیید کرد.

کودکی که دچار احساس خفگی شده، از سوی مددکاران درمان می‌شود ـ شنبه، هفتم آوریل

این سازمان جمعه ۱۵ تیر / ششم ژوئیه اعلام کرد که در نمونه‌برداری‌های انجام‌شده از محل حمله «انواع گوناگونی از مواد شیمیایی آلی از ترکیبات کلر کشف شد». گاز اعصاب در این نمونه‌ها یافت نشد.

امدادگران موسوم به «کلاه‌سفیدها» در غوطه شرقی پیش از تصرف آن به دست نیروهای دولتی گزارش داده بودند که شنبه هفتم آوریل / ۱۸ فروردین در اثر حمله شیمیایی به اطراف دوما دست‌کم ۶۰ غیرنظامی جان باختند و بیش از ۱۰۰۰ تن زخمی شدند. مخالفان مسلح دولت بشار اسد را عامل این حمله دانستند اما دمشق هرگونه دخالت در این زمینه را انکار کرد.

روسیه و سوریه و ایران حمله شیمایی به دوما را صحنه‌سازی جلوه داده‌اند. اما ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا در واکنش به آن به چند مرکز تحقیقاتی و توسعه جنگ‌افزار شیمیایی سوریه حمله هوایی کردند.

بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی یک هفته پس از وقوع حملات به دوما به محل حمله دسترسی یافتند. ایالات متحده از تأخیر در دسترسی آنها به محل حمله انتقاد کرده و روسیه و سوریه را به پاکسازی نشانه‌های حمله شیمیایی متهم کرده بود.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی استفاده نظام‌مند از گازهای سمی و شیمیایی در جنگ سوریه،‌ از جمله گازهای اعصاب سارین و خردل را مستند کرده است. اما مسئول این حملات را مشخص نکرده.

این سازمان چهارشنبه ۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت نیز استفاده از گاز کلر در حمله بهمن گذشته به شهر سراقب در ادلب سوریه را تأیید کرد. ادلب در کنترل مخالفان مسلح است.


در همین زمینه

استفاده از گاز کلر در حمله به ادلب سوریه تأیید شد

Share