Share

اتحادیه عرب در نشست تازه خود اعلام کرد قطعنامه جدیدی را با هدف پایان یافتن بحران سوریه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌کند.

 

به گزارش رویترز، اتحادیه عرب این تصمیم را به رهبری عربستان سعودی در نشستی که روز یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۰ (۱۳ فوریه) در قاهره برگزار کرد، اعلام نمود.

هدف از ارائه این پیش‌نویس، "توقف خشونت‌ها در سوریه، تشدید تحریم‌ها علیه این کشور و اعزام ناظران سازمان ملل به سوریه" اعلام شده است.

پیش از این روسیه و چین دو بار قطعنامه‌های شورای امنیت را در خصوص سوریه وتو کرده‌اند. روسیه و چین در روز شنبه ۱۵ بهمن برای بار دوم قطعنامه شورای امنیت را در محکومیت خشونت‌های دولت سوریه وتو کردند. این دو کشور پیش از این نیز در اکتبر ۲۰۱۱ قطعنامه مشابهی را وتو کرده بودند.

توقف خشونت‌ها در سوریه، تشدید تحریم‌ها علیه این کشور و اعزام ناظران سازمان ملل به سوریه از اهداف پیش‌نویس قطعنامه تازه اعلام شده است

روسیه می‌گوید در این قطعنامه‌ها، علاوه بر دولت، مخالفان نیز باید محکوم شوند.

عربستان سعودی همچنین پیش‌نویس قطعنامه دیگری را بین اعضای مجمع عمومی سازمان ملل توزیع کرده است.

این پیش‌نویس از کشورهای عضو مجمع عمومی می‌خواهد، از طرح اتحادیه عرب در مورد بحران سوریه پشتیبانی کنند.

اتحادیه عرب در آخرین طرح خود از بشار اسد خواسته است تا برای تشکیل دولت وحدت ملی، قدرت را به معاونش واگذار کند. دمشق این طرح اتحادیه عرب را نپذیرفته است.

در مجمع عمومی سازمان ملل هیچ یک از ۱۹۳ کشور عضو نیز از حق وتو برخوردار نیست. قطعنامه‌هایی که در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب می‌شوند، الزامی نیستند.

روسیه گفته است از این قطعنمه حمایت نمی‌کند. مسکو با جابجایی قدرت در دمشق مخالف است.

کشورهای عضو اتحادیه عرب همچنین در این نشست خواهان قطع تمام روابط دیپلماتیک با سوریه شدند.

اتحادیه عرب چندی پیش نیز در پی ادامه یافتن خشونت‌ها در سوریه، ناظران خود را از این کشور فرا خوانده بود.

در ۱۰ روز گذشته شدت حملات نیروهای دولتی علیه مخالفان در سوریه به‌ویژه در شهر حمص افزایش یافته است. به گفته مخالفان در این مدت صدها نفر کشته شده‌اند.

بر پایه آخرین آمار سازمان ملل که چند هفته پیش منتشر شد، در اعتراضات ۱۱ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

 

Share