Share

اسرائیل اعلام کرد که هر گونه اقدام نیروهای بشار اسد علیه مناطق شورشیان در بلندی‌های جولان واقع در جنوب سوریه، «پاسخ شدیدی» خواهد داشت. و تل‌آویو اجازه نمی‌دهد ایران خود را در سوریه مستحکم کند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل

به‌گزارش رویترز، نیروهای دولتی سوریه که از سوی روسیه حمایت می‌شوند حملاتی را در استان جنوبی درعا آغاز کرده‌اند که می‌تواند تا قنیطره، واقع در بخش جولان که در دست شورشیان است گسترش پیدا کند.

اسرائیل که بخشی از جولانِ سوریه را اشغال کرده از این نگران است که بشار اسد دشمنان تل‌آویو، یعنی نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان را به این منطقه وارد کند و این امکان را برای آن‌ها فراهم سازد که پا به مرز اسرائیل بگذارند. تهران و حزب‌الله متحدان اسد در جنگ سوریه هستند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، دوشنبه ۹ ژوئیه / ۱۸ تیر اعلام کرد که «ما توافق خلع سلاح ۱۹۷۴ خود را پاس خواهیم داشت،بر حفظ قرارداد اصرار خواهیم ورزید و دولت اسرائیل به هرگونه نقض آن پاسخ سختی خواهد داد.»

در جریان «جنگ شش روزه اسرائیل و اعراب»، در سال ۱۹۶۷ اسرائیل بلندی‌های جولان را به اشغال خود در آورد و پس از مدتی آن را به خاک خود ملحق کرد. در سال ۱۹۷۴ اسرائیل و سوریه توافق کردند که در منطقه‌ی مرزی میان دو کشور در بلندی‌های جولان منطقه‌ای غیرنظامی تشکیل و آن را تحت نظارت سازمان ملل قرار دهند.

رفتار دولت اسد در جنوب سوریه موضوع دیدار آینده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است که قرار است در روز چهارشنبه در مسکو برگزار شود.

روسیه که از سال ۲۰۱۵ به دفاع از رژیم بشار اسد دخالت نظامی در سوریه را آغاز کرده گرایش خود را به سود اسد تغییر داده و در ماه‌های اخیر بارها چشم خود را به روی حملات هوایی اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان در سوریه بسته است. این حملات با هدف جلوگیری از جابه‌جایی این نیروها و انتقال تسلیحات آن‌ها صورت می‌گیرد.

با این حال دیپلمات‌های دو طرف می‌گویند روسیه به‌روشنی اعلام کرده که با هرگونه عملیات اسرائیل که قدرت اسد را به خطر بیندازد مخالف است.

شامگاه روز گذشته، یکشنبه ۸ ژوئیه / ۱۷ تیر، جنگنده‌های اسرائیلی به پایگاه هوایی تیفور/ T4 در استان حمص که نیروهای سپاه قدس در آن مستقر هستند حمله موشکی کردند. آن‌ها از مرز اردن وارد خاک سوریه شدند، در مسیر خود از روی پایگاه نظامی آمریکا در منطقه التنف سوریه عبور کردند و برای اینکه توسط رادار ردیابی نشوند در ارتفاع کم پرواز ‌کردند.

سوریه گفته است که سامانه‌های دفاعی این کشور موفق شده‌اند تعدادی از موشک‌های شلیک شده توسط جنگنده‌های اسرائیلی را منهدم کند.

این دومین حمله به پایگاه تیفور است. اسرائیل ۹ آوریل سال جاری نیز در واکنش به ورود یک پهباد ایرانی به خاک‌اش به نیروهای سپاه قدس مستقر در تیفور حمله کرده بود. در این حمله ۸ نیروی نظامی تبعه ایران در سوریه کشته شدند.

اسرائیل درباره حمله شب گذشته اطلاعاتی منتشر نکرده است آویگدور لیبرمن نیز گفته است: «در مورد آن‌چه دیروز گذشت، من نیز [خبر آن را] امروز در روزنامه‌ها خواندم و چیزی ندارم که اضافه کنم.»

او افزود: «تنها یک چیز [می‌توان گفت] و آن این‌که سیاست ما تغییری نکرده است. هیچ چیز تغییر نکرده و هیچ چیز جدیدی وجود ندارد. ما اجازه نخواهیم داد که ایران در سوریه مستحکم شود و اجازه نخواهیم داد که خاک سوریه به سکویی علیه دولت اسرائیل تبدیل شود.»

برخی رسانه‌های عربی، از جمله «العربی الجدید» ار تفاهم روسیه و اسرائیل بر سر جنوب سوریه نوشته و گفته‌اند که در این تفاهم‌ که قرار است در دیدار پوتین و نتانیاهو حاصل شود، نقش آمریکا در این منطقه به حاشیه خواهد رفت و به دولت سوریه اجازه داده خواهد شد که بر جنوب این کشور حکومت براند، اما نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان حزب‌اللهِ حامی رژیم اسد توسط روسیه از منطقه دور خواهند ماند.

بیشتر بخوانید:

حمله اسرائیل به پایگاه «تیفور» محل استقرار نیروهای سپاه قدس در سوریه

Share