Share

حدود ساعت ۱۲ شب گذشته یک دستگاه اتوبوس به مقصد تهران، از ترمینال سنندج خارج شده بود که یک تانکر حامل سوخت از پشت به اتوبوس برخورد کرد و اتوبوس دچار حریق شد. گفته می‌شود که تانکر به سپاه پاسداران تعلق داشته و حامل نفت کرکوک بوده است. عده‌ای از جوانان معترض در سنندج خودروی نیروی انتظامی را که به محل اعزام شده بود واژگون کردند.

بامداد چهارشنبه ۲۰ تیر: اعتراض گروهی از جوانان سنندج به حمل نفت کرکوک با تانکرهای سپاه

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از اعتراضات جوانان سنندجی در محل برخورد تانکر حامل سوخت به اتوبوس مسافربری منتشر شده است. ۱۰ دقیقه از بامداد چهارشنبه ۲۰ تیر گذشته بود که  یک تانکر حامل سوخت که ترمز بریده بود به یک اتوبوس مسافربری برخورد کرد و باعث شد که اتوبوس منفجر شود. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده که در این حادثه چندین خودرو دیگر هم آتش گرفتند. برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران تعداد کشته‌شدگان را ۱۱ الی ۱۳ نفر اعلام کرده‌اند.  مدیرکل علوم پزشکی کردستان به خبرگزاری ایسنا گفته است که بر اساس تصمیم شورای تأمین استان، فقط استانداری می‌تواند آمار دقیق کشته‌شدگان این حادثه را اعلام کند. از تعداد مجروحان و مفقودان هم اطلاعی در دست نیست.

 بامداد چهارشنبه ۲۰ تیر: تانکر حامل سوخت و اتوبوس مسافربری و چند خودرو در آتش می‌سوزند

یکی از دو راننده اتوبوس که در این حادثه جان سالم به در برده گفته است: اتوبوس برای سوار کردن مسافر پشت یک دستگاه وانت توقف کرد که ناگهان همزمان با برخورد تانکر با اتوبوس، صدای انفجار بلند شد و تانکر و اتوبوس به‌صورت همزمان دچار حریق شدند. استاندار کردستان سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

معترضان در سنندج خواهان پاسخگویی سپاه پاسداران‌اند. آن‌ها می‌گویند تانکر حامل سوخت به سپاه پاسداران تعلق دارد و در حال حمل سوخت قاچاق از کردستان عراق بوده است. فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده که تانکر حامل سوخت به مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تعلق ندارد. سپاه پاسداران هم تاکنون در این زمینه سکوت کرده است.

بامداد چهارشنبه ۲۰ تیر: آنچه که از اتوبوس مسافربری به جای ماند. تعداد کشته شدگان، مفقودان و مجروحان به درستی اعلام نشده.

حامد رنجبر،نایب رئیس اتاق بازرگانی سنندج در گفت‌وگو با «تجارت‌نیوز» گفته است: «در فضای مجازی مباحثی مبنی بر قاچاق بودن این محموله مطرح شد که نمی‌توان آن را رد کرد. زیرا طبق قانون تانکرهای حامل سوخت نباید در شب تردد داشته باشند. این محموله سوخت عراق بود که قرار بوده به کشوری دیگر از طریق ایران ترانزیت شود.»

دو سال پیش منصور مرادی، نماینده مریوان در مجلس شورای اسلامی خواهان جلوگیری از تردد تانکرهای حامل نفت کرکوک در جاده‌های سنندج شده بود. در دو سال گذشته بارها این تانکرها دچار سانحه شده‌اند، خودروها را به آتش کشیده‌اند و محیط زیست را هم آلوده کرده‌اند.

بعد از شکست همه‌پرسی استقلال کردستان، بر اساس قرارداد سوآپ نفت بین ایران و عراق، نفت خام کرکوک با تانکر از طریق جاده‌های سنندج به پالایشگاه کرمانشاه حمل می‌شود. بر اساس این قرارداد، مقداری نفت خام ایران در جنوب ایران به عراق تحویل داده می‌شود و در این داد و ستد، دولت عراق حق سوآپی به ایران پرداخت می‌کند.

منابع نفتی کرکوک تا ماه‌های پایانی سال گذشته در اختیار حکومت اقلیم کردستان عراق بود. دولت اقلیم نیز با آنکارا برای انتقال نفت استخراج شده از کرکوک به جیحان ترکیه به توافق رسیده بود. عملیات نظامی ارتش عراق در کرکوک پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق باعث شد که این منابع نفتی بار دیگر به دست دولت مرکزی عراق بیفتد.

بیشتر بخوانید:

انتقال نفت کرکوک به ایران از اردیبهشت آغاز می‌شود

Share