Share

پلیس ترکیه صبح چهارشنبه ۱۱ ژوئیه / ۲۰ تیر عملیات بازداشت ۲۳۵ نفر از طرفداران عدنان اوکتار (هارون یحیی)، مبلغ و مجری جنجالی تلویزیونی را آغاز کرد. اوکتار متهم به تشکیل «باند جنایتکار، کلاه‌برداری و سوء استفاده جنسی» شده است.

عدنان اوکتار، مبلغ جنجالی تلویزیونی در ترکیه بازداشت شد

عدنان اوکتار، مبلغ جنجالی تلویزیونی در ترکیه بازداشت شد

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، مرکز فرماندهی پلیس استانبول در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این عملیات توسط بخش جرایم مالی پلیس در پنج استان انجام می‌شود و جست‌وجوها ادامه دارد.

روزنامه «صباح» ترکیه نوشته است این عملیات در ساعات نخست روز چهارشنبه با حمله به خانه عدنان اوکتار در بخش آسیایی استانبول آغاز شد و او و محافظانش بازداشت شدند.

در ماه فوریه گذشته سازمان نظارت بر تلویزیون ترکیه یک برنامه تلویزیونی را که توسط اوکتار اجرا می‌شد و در آن مبحث دین اسلام و رقص مورد بررسی قرار گرفته بود به دلیل نقض برابری جنسیتی و حقوق زنان تعلیق کرد.

عدنان اوکتار در شبکه تلویزیونی A9 در سخنرانی‌های تلویزیونی شرکت می‌کرد و در آن ارزش‌های اسلامی را با موضوعاتی مانند رقص تلفیق می‌کرد. او گاهی با زنان جوان که آن‌ها را «گربه‌های کوچولو» خطاب می‌کرد می‌رقصید و با مردان جوان، که به آن‌ها «شیر» می‌گفت آواز می‌خواند.

در سال ۲۰۰۶ اوکتار کتاب اطلس آفرینش را در ۸۰۰ صفحه با نام مستعار «هارون یحیی» منتشر کرد که در آن نظریه تکامل داروین را اساس تروریسم جهانی دانسته بود.

شبکه تلویزیونی عدنان اوکتار بر روی سایت خود نوشته است که اوکتار بیش از ۳۰۰ جلد کتاب نوشته که به ۷۳ زبان ترجمه شده‌اند. در ایران نیز کتاب‌هایی از او ترجمه شده است.

Share