Share

  فرزندان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، در آستانه‏ سالگرد حصر خانگی رهبران جنبش سبز، نامه‏ای به ایرانیان و آزادگان جهان نوشته‏اند. در گفت‏وگویی با مصطفی خسروی، روزنامه‏نگار مقیم ایتالیا، درباره این نامه وپرسیده‌ایم.

 

 

 مهمترین نکات این نامه چیست و با چه هدفی نوشته شده است؟
 
 مهم‏ترین نکته‏ نامه‏ای که امروز از سوی فرزندان آقای موسوی و خانم رهنورد و آقای کروبی منتشر شد، تاکید بر حق مسلم این افراد است که در طول یک سال گذشته از طرف حاکمیت نادیده گرفته شده. این افراد به صورت غیر قانونی در زندان‏های خانگی نگهداری شده‏اند و در اصل یک پروسه آدم‏ربایی در مورد آن‏ها شکل گرفته است. به‏خصوص این‏که در چندماه اخیر، روند بی‏خبری از این افراد شدت پیدا کرده و حتی برای  نزدیکان این افراد گزارش‏های نادرست یا حتی شایعه‏هایی در مورد بیماری‏های آن‏ها منتشر شده است.
 
همه‏ این‏ها باعث شده است، نگرانی بسیار زیادی نسبت به سلامتی این افراد، برای فرزندان و همچنین دوستداران‏شان، در سالگرد حصر آن‏ها که در بیست و پنجم بهمن ماه، یعنی هفته‏ آینده است، به‏وجود بیاید.
 
به نظر من، این مهم‏ترین نکته‏ این نامه است و واقعاً وظیفه‏ همه‏ افرادی که در سراسر دنیا، چه ایران و چه خارج از ایران، با هر دیدگاه سیاسی‏ای نسبت به دفاع از حقوق بشر فعالیت می‏کنند، این است که روی این موضوع فعالیت بیشتری داشته باشند.
 
همانطور که اشاره کردید، در نامه از هموطنان خارج از کشور، همگام با هموطنان داخل کشور خواسته شده است که پژواک صدای حق‏خواهی نویسندگان نامه باشند. این حق‏خواهی به چه شیوه‏ای می‏تواند متبلور بشود؟
 
اتفاقی که افتاده، این است که امروز کلمه‏ جمهوری اسلامی ایران در دنیا، بیشتر حول مسائلی مانند جنگ، انرژی هسته‏ای و تحریم‏ها شنیده می‏شود، ولی آن‏چه مهم و مسلم است، این است که حقوق ابتدایی یک سری افراد، زندانیان سیاسی، آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و همچنین بسیاری از ایرانیان در داخل کشور، هر روز از طرف حاکمیت نادیده گرفته می‏شود و تا امروز کسی نبوده است که بتواند این مشکل اساسی و بنیادین بشری در ایران را به گوش جهانیان برساند.
 
 حقوق ابتدایی زندانیان سیاسی و آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و همچنین بسیاری از ایرانیان، هر روز از طرف حاکمیت نادیده گرفته می‏شود
 
شاید این واقعاً باید وظیفه‏ تک‏تک ما ایرانی‏ها باشد که در کنار تمام مسائلی که به آن می‏پردازیم، فوکوس ویژه‏ای روی وضعیت حصر آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد کنیم و دست‌کم صدای این افراد و صدای فرزندان آن‏ها را که امروز تحت تدابیر شدید امنیتی در حال زندگی هستند، به گوش جهانیان برسانیم.
 
مطمئناً مخاطبان برنامه‏ شما این را می‏دانند که فرزندان آقای میرحسین موسوی و خانم رهنورد و هم‏چنین فرزندان آقای کروبی، در یک سال گذشته با بدرفتاری‏ها و فشارهای امنیتی بسیار زیادی مواجه بوده‏اند و حتی حق آن‏ها هم ضایع شده است. فکر می‏کنم حتی دادن چنین بیانیه‏ای برای آن‏ها کم‏هزینه نخواهد بود.
 
در آستانه‏ سالگرد حصر آقایان موسوی و کروبی هستیم. "شورای هماهنگی راه سبز امید" هم فراخوانی در این زمینه داده است. در خارج از کشور هم ستادهایی تشکیل شده است و فعالیت‏هایی دارد صورت می‏گیرد. اگر شما اطلاعات بیشتری دارید، لطفاً توضیح دهید که این فعالیت‏ها چیست و چه برنامه‏هایی تا به امروز تدارک دیده شده است؟
 
مهم‏ترین اتفاقی که در حال وقوع است، با توجه به سالگرد حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و هم‏چنین سالگرد  شهید سرافراز جنبش دانشجویی، شهید صانع ژاله و شهید محمد مختاری این است که بیست و پنجم بهمن در راه است.
 
در مورد موضوع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد، برنامه‏ مدون و منسجمی اعلام خواهد شد تا تلاش‏های بین‏المللی گسترده‏ای برای رفع حصر این عزیزان آغاز بشود
 
 
 
یعنی روزی پرحادثه، روزی که به جد می‏توان گفت تاریخ جنبش دمکراسی‏خواهی ایران را وارد مرحله‏ تازه‏ای کرد؛ مرحله‏ای که رهبران آن ربوده شدند؛ مرحله‏ای که خشونت به بالاترین حد ممکن در سطح سیاسی خودش رسید.
 
ما داریم به سالگرد آن روز نزدیک می‏شویم، تحرکات بسیار زیادی شروع شده که اکثر این تحرکات در داخل کشور برنامه‏ریزی شده و قرار است انجام بشود.
 
گروه‏های مختلفی از سلایق گوناگون سیاسی- اجتماعی قرار است حول این هدف، حول بزرگداشت این روز و اعتراض به اتفاق‌های پیش آمده در این روز، در تهران و شهرستان‏ها برنامه‏هایی داشته باشند.
 
به‏خصوص در روز 24 بهمن‌ماه قرار است دانشجویان در کتابخانه‏ مرکزی دانشگاه تهران تجمع توام با سکوت برگزار کنند و همچنین روز ۲۵ بهمن از ساعت چهار بعدازظهر، در خیابان آزادی، بین فلسطین تا نواب نیز برنامه‌ای مشابه داشته باشند.
 
این فعالیت‏ها در داخل کشور است. اصل کارهایی که در ارتباط با ۲۵ بهمن برگزار خواهد شد، در تهران و شهرستان‏ها خواهد بود.
 
در خارج از کشور از هم قرار است در برخی از شهرها مثل پاریس، واشنگتن و چندین شهر دیگر در آمریکا و اروپا، تجمعاتی به مناسبت ۲۵ بهمن در همان روز یا روزهای قبل از آن برگزار شود تا پیام همدلی مردم خارج از کشور به مردم داخل کشور ارسال بشود.
 
 هم‏چنین روی موضوع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد، برنامه‏ مدون و منسجمی اعلام خواهد شد تا تلاش‏های بین‏المللی گسترده‏ای برای رفع حصر این عزیزان آغاز بشود.
Share