Share

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید میزان سرکوب‌ها در سوریه نشان می‌دهد که در این کشور احتمالاً "جنایت علیه بشریت"‌رخ داده است.

 

به گزارش الجزیره، ناوی پیلای، روز دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ (۱۳ فوریه) در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "ناتوانی شورای امنیت در تصویب قطعنامه علیه سوریه، حکومت این کشور را برای افزایش حملات علیه غیرنظامیان جسور کرده است."

روسیه و چین دو بار قطعنامه‌های شورای امنیت را در خصوص سوریه وتو کرده‌اند. روسیه و چین در روز شنبه ۱۵ بهمن برای بار دوم قطعنامه شورای امنیت را در محکومیت خشونت‌های دولت سوریه وتو کردند. این دو کشور پیش از این نیز در اکتبر ۲۰۱۱ قطعنامه مشابهی را وتو کرده بودند.

ناوی پیلای: ناتوانی شورای امنیت در تصویب قطعنامه علیه سوریه، حکومت این کشور را برای افزایش حملات علیه غیرنظامیان جسور کرده است

ناوی پیلای همچنین در خصوص "افزایش خطر بحران انسانی در سراسر سوریه" هشدار داد.

فعالان می‌گویند نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از چهارم فوریه سال جاری میلادی تاکنون دست‌کم ۵۰۰ نفر را با بمباران در شهر حمص کشته‌اند.

بمباران شهر حمص از ۱۵ بهمن (چهارم فوریه) یعنی همان روزی که روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت را در خصوص سوریه وتو کردند، آغاز شد.

این اقدام دمشق باعث شد تا اتحادیه عرب در نشستی خواهان اعزام مشترک مأموران حافظ صلح سازمان ملل و این نهاد عربی به سوریه شود.

اتحادیه عرب فعالیت ناظران خود را در سوریه متوقف کرده است.

این نهاد عربی می‌گوید برای تشکیل دولت وحدت ملی، بشار اسد قدرت را به معاونش واگذار کند.

با این حال سوریه با نادیده‌گرفتن پیشنهادهای اتحادیه عرب برای توقف خونریزی‌ها، همچنان با توپ و تانک به شهر حمص حمله می‌کند.

دمشق مخالفان مسلح را در این شهر "تروریست" می‌داند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز روز دوشنبه پس از مذاکرات با "عبدالله بن زیاد آل نهیان"، وزیر خارجه امارات متحده عربی گفت مسکو آماده همکاری با اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه است.

بر پایه آخرین آمار سازمان ملل که چند هفته پیش منتشر شد، در اعتراضات ۱۱ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

 

Share