Share

روسیه برای چندمین بار در ماه‌های گذشته اعلام کرد راه‌های نظامی برای حل مناقشه اتمی ایران "باید کنار گذاشته شود."

 

به گزارش ریا نووستی، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ (۱۳ فوریه) در دیدار با شیخ عبدالله بن زیاد آل نهیان، وزیر خارجه امارت متحده عربی گفت: "ما نگران واکنش‌ها به برنامه اتمی‌ ایران هستیم، راه حل این مسأله باید صرفاً در مسیر مسالمت‌آمیز باشد."

کشورهای غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد کرده و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.

وزیر خارجه روسیه: ما نگران واکنش‌ها به برنامه اتمی‌ ایران هستیم، راه حل این مسأله باید صرفأ در مسیر مسالمت‌آمیز باشد

آمریکا می‌گوید در صورت به نتیجه نرسیدن تحریم‌ها و فشارها، گزینه نظامی نیز روی میز است.

اسرائیل نیز از جمله کشورهایی است که چندین بار اعلام کرده است برای توقف برنامه اتمی ایران باید به این کشور حمله نظامی کرد.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند ایران تا یک سال آینده، اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید بمب اتم در اختیار خواهد داشت اما ایران همواره می‌گوید هیچ برنامه‌ای برای ساخت سلاح اتمی ندارد.

به دنبال انتشار برخی گزارش‌ها درباره اینکه اسرائیل قصد دارد بهار آینده به ایران حمله کند، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت اسرائیل برای مقابله با برنامه اتمی ایران هنوز تصمیمی نگرفته است.

فرانسه و ترکیه نیز از جمله کشورهایی هستند که حمله نظامی به ایران را رد کرده‌اند و آن را برای منطقه و جهان "فاجعه‌بار" توصیف کرده‌اند.

ایران می‌گوید در صورتی که مورد حمله نظامی قرار گیرد، جغرافیای جنگ را به خارج از خاورمیانه گشترش خواهد داد و منافع آمریکا را در جهان مورد هدف قرار می‌دهد.

محمودرضا سجادی، سفیر ایران در روسیه هفته گذشته گفت: "در صورت حمله نظامی آمریکا به ایران، تهران لیستی از مکان‌هایی را که باید هدف قرار دهد، در اختیار دارد. ایالات متحده در این صورت ضربه بزرگی خواهد خورد."

در هفته‌های اخیر مقام‌های ایرانی بارها غرب را تهدید کرده‌اند. این تهدیدها با تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا اوج گرفت.

 

Share