Share

شورای ملی سوریه در پشتیبانی از راه‌پیمایی ۲۵ بهمن‌ماه بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش جنبش سبز دانشجویی ونکوور، بسام القوتلی، عضو شورای ملی سوریه، متشکل از نیروهای مخالف حکومت بشار اسد، روز دوشنبه ۲۴ بهمن‌ماه (۱۳ فوریه)، به مناسبت نخستین سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن در ایران، در حمایت از انقلاب‌های مصر و تونس، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه که به امضای ۷۱ نفر از اعضای شورای ملی سوریه رسیده آمده است: "۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه) نخستین سالگرد راه‌پیمایی جنبش سبز به حمایت از انقلاب‌های عربی است. ما امضا‌کنندگان این بیانیه، پشتیبانی این جنبش آزادی‌خواه از انقلاب‌های صورت گرفته را ارج می‌نهیم."

این عضو شورای ملی سوریه نوشته است: "مهم برای همه ما در این منطقه اشتراک در مبارزه و آزادی‌خواهی مردم است که ما را به هم نزدیک کرده و ارتباط می‌دهد."

بیانیه می‌افزاید: "حکومت‌های سوریه و ایران در این سال‌ها سعی کرده‌اند تا مردم آزادی‌خواه خود را آزار دهند و منطقه را ناامن کنند. تنها راه موفقیت مردم در این دو کشور این است که با یکدیگر همکاری کنند و به آرمان‌های گذشته، حال و آینده همدیگر احترام بگذارند."

شورای ملی سوریه: تنها راه موفقیت مردم در این دو کشور این است که با یکدیگر همکاری کنند و به آرمان‌های گذشته، حال و آینده همدیگر احترام بگذارند

شورای ملی سوریه پنج‌شنبه ۲۴ شهریورماه سال جاری (۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱) با شرکت۱۴۰ نفر از فعالان و شخصیت‌های سیاسی این کشور در استانبول تشکیل شد که بخشی از نیروهای آن در خاک سوریه هستند.

شورای ملی سوریه می‌گوید ایران در سرکوب معترضان سوری نقش دارد. این گروه همچنین چندین بار از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که از حمایت رژیم دمشق دست بکشد.

ثمیر نشار، یکی از اعضای کمیته اجرایی شورای ملی سوریه در کنفرانس خبری که یک هفته پیش در استانبول برگزار شد، گفت: "این شورا شرکت ایران در سرکوب سوری‌ها که به دنبال آزادی هستند را محکوم کرده و از تهران می‌خواهد تضعیف انقلاب سوریه را متوقف کند تا از این طریق روابط بین مردم دو کشور حفظ شود."

با این حال جمهوری اسلامی ایران هرگونه دخالت در سرکوب مردم سوریه را رد کرده است.

۲۵ بهمن ماه سال گذشته پس از انتشار فراخوان تظاهرات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای حمایت از قیام مردم مصر و تونس، مقامات امنیتی اقدام به حبس خانگی این دو رهبر مخالفان دولت و همسرانشان کردند.

برگزاری این راهپیمایی اعتراضی در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، دو تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.

امسال نیز شورای هماهنگی راه سبز امید، طی فراخوانی از مردم خواسته است که در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، که از ۲۵ بهمن سال گذشته در بازداشت خانگی به‌سر می‌برندد، در راهپیمایی سکوت شرکت کنند.

در همین حال سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۲۱ بهمن ماه در بیانیه‌ای خواستار آن شد که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با احترام به حق آزادی اجتماعات، به راهپیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن در ایران اجازه برگزاری بدهند.

سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه با یادآوری اتفاقات دو سال گذشته، ابراز نگرانی کرد که نیروهای دولتی علیه شرکت‌کنندگان در این تجمع دست به خشونت بزنند.
 

Share