Share

با حکم دادگاهی در فرانسه فرد مظنون به همدستی برای بمب‌گذاری در نشست ۳۰ ژوئن سازمان مجاهدین خلق در پاریس، به بلژیک مسترد می‌شود. پلیس آلمان هم روز گذشته قرار بازداشت دیپلمات ایرانی را که به تلاش برای بمب‌گذاری در اجلاس پاریس متهم است تمدید کرد.

پلیس فرانسه در یکی از خیابان‌های پاریس (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاهی در این کشور حکم استرداد فرد مظنون به بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق به بلژیک را صادر کرده است. این فرد در هتلی در محله «ویلپنت» پاریس در نزدیکی اجلاس مجاهدین خلق بازداشت شده بود. در پرونده بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق در مجموع ۶ نفر در بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شده‌اند از جمله یک دیپلمات ایرانی به نام اسدالله الف. دو نفر از این اشخاص تاکنون آزاد شده‌اند. قرار بازداشت دیپلمات ایرانی اما برای ادامه تحقیقات تمدید شده است.

پلیس بلژیک اعلام کرده که فرد بازداشتی در پاریس که ۵۴ سال سن دارد با یک زن و شوهر به نام‌های امیر س. ۳۸ ساله و نسیمه ن. ۳۳ ساله که در بلژیک همراه با ۵۰۰ گرم مواد منفجره بازداشت شده‌اند، همدست بوده است. هر سه این متهمان در ایران متولد شده‌اند اما تابعیت بلژیک را دارند.

برخی از ایرانیانی که با فرد بازداشتی در پاریس در ارتباط بودند، می‌گویند نام او مهرداد عارفانی و یک شاعر شناخته‌شده ایرانی مقیم بلژیک است و تصادفاً در آن محل حضور داشته. سایت تقاطع این خبر را تأیید کرده است.

پلیس آلمان اعتقاد دارد که اسدالله الف. کنسول سوم سفارت ایران در اتریش و عضو وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مواد منفجره و چاشنی قوی را در اختیار زن و شوهر ایرانی ساکن آنتروپ بلژیک قرار داده است. دادگاه فرانسه می‌گوید فرد مظنون هم با این اشخاص در ارتباط بوده. با استرداد او به بلژیک انتظار می‌رود که تحقیقات در این زمینه به نتایج روشن‌تری برسد.

دیپلمات ایرانی یکشنبه ۹ تیر در نزدیکی شهر آشافنبورگ در ایالت بایرن آلمان دستگیر شد. بلژیک خواستار استرداد این دیپلمات از آلمان شده است. در اطلاعیه‌ای که دادستان آلمان روز گذشته منتشر کرد گفته شده بازپرسی و جلب دیپلمات ایرانی به معنای نفی استراد او به بلژیک نیست. دادستان آلمان در این بیانیه دیپلمات بازداشتی را متهم کرده که اواخر ژوئن سال جاری «یک دستگاه انفجاری با نیم کیلوگرم» ماده انفجاری را در لوکزامبورگ به زوج بازداشت‌شده در بلژیک تحویل داده است.

وزارت خارجه ایران در واکنش به این تحولات چهارشنبه ۱۲ تیر سفیران آلمان، بلژیک و فرانسه را احضار کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه و عباس عراقچی، معاون بین‌الملل وزیر خارجه ایران اعتراض ایران را اعلام کردند. وزارت خارجه ایران می‌گوید پرونده بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، سناریویی برای تخریب مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی پیرامون برجام است.

دولت هلند هم هفته گذشته دو دیپلمات ایرانی را همزمان با آغاز محاکمه متهمان ترور محمد رضا کلاهی (با نام مستعار علی معتمد) در آمستردام اخراج کرد. دولت هلند اما درباره دلایل اخراج این دو دیپلمات ایرانی سکوت کرده است. وزارت خارجه جمهوری اسلامی اخراج این دو دیپلمات را هم در ادامه تلاش برای تخریب مذاکرات برجام با اروپا درک کرده و آن را محکوم کرده است. سفیر هلند در تهران نیز برای پاسخگویی احضار شده بود. رسانه‌های راست‌ افراطی اما در روزهای گذشته وزارت خارجه ایران را به انفعال در برابر هلند متهم کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

ترور در هلند: علی معتمد همان محمد رضا کلاهی است

Share