Share
۲۵ بهمن، شاهد جرقه‌های اعتراضی در تهران بود. از شهرستان‌های بزرگ خبرهای پراکنده‌ای در این مورد به گوش می‌رسد. اعتراض‌هایی که یادآور حضور "جنبش سبز" در خیابان در سال گذشته بود، از شب ۲۵ بهمن آغاز شد. برخی از گزارش‌ها حاکی از این است که در برخی از مناطق تهران همزمان با انتشار این خبر نیز شعارهای شبانه به گوش رسید. اما موضوع ثابت خبرهای امروز حضور سنگین نیروهای امنیتی در تهران و شهرهای بزرگ بود.

 از روز‌ها قبل حکومت تلاش کرده بود در ارتباط‌های اینترنتی اختلال ایجاد کند. در روز ۲۵ بهمن در برخی نقاط تهران در ارتباط با تلفن همراه نیز اختلال ایجاد کردند.

خبرهایی که در زیر می‌خوانید به تدریج به "زمانه" رسیده و در سایت منعکس شده است. ما ‌‌نهایت تلاشمان را برای بهره‌گیری از منابع معتبر کرده‌ایم. ولی در همه موردها امکان کنترل مضاعف وجود نداشته است.

 

گفت‌وگوی رادیو زمانه با یک شاهد عینی رویدادهای ۲۵ بهمن‌ماه

 
خبرها:

– از شب گذشته تاکنون بر روی سایت یوتیوب ویدئوهایی منتشر شده که در آن مخالفان به سر دادن شعار و فریاد الله اکبر بر پشت بام‌های خانه‌های خود پرداخته‌اند.

– شب گذشته برخی از سایت‌های خبری از جمله خبرگزاری مهر از ترافیک سنگین خیابان‌های تهران خبر دادند که تا ساعت‌ها ادامه داشت. خبرگزاری مهر دلیل این ترافیک را اشکال در خطوط مترو تهران عنوان کرد.

– اس‌ام‌اسی از دیروز به‌صورت رندم برای شهروندان ارسال شده که مضمون آن این است: "شهروند محترم؛ در صورت ارتباط با شبکه‌های ضد انقلاب بیگانه یا شرکت در هرگونه تجمع غیرقانونی با شما برابر اصل ۴۹۸،۵۰۰ و ۵۰۸ قانون مجازات‌های اسلامی برخورد خواهد شد."

اس‌ام‌اسی از دیروز به‌صورت رندم برای شهروندان ارسال شده که مضمون آن این است: "شهروند محترم؛ در صورت ارتباط با شبکه‌های ضد انقلاب بیگانه یا شرکت در هرگونه تجمع غیرقانونی با شما برابر اصل ۴۹۸،۵۰۰ و ۵۰۸ قانون مجازات‌های اسلامی برخورد خواهد شد

– برپایه گزارش‌های اولیه که از سوی شاهدان عینی به رادیو زمانه رسیده است امروز در سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن‌ماه مأموران امنیتی و انتظامی در برخی خیابان‌های پایتخت از جمله ولی‌عصر و بلوار کشاورز حضور گسترده‌ای دارند.

– برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در حال تعطیل کردن مغازه‌های میدان هفت تیر هستند.

– تارنمای جنبش راه سبز (جرس) نیز گزارش داده است که نقاط مرکزی تهران، از حدود ظهر امروز به طور محسوسی فضای امنیتی به خود گرفته و لباس‌شخصی‌های موتورسوار و همچنین یگان‌های ویژه پاسداران، ضمن مانور و گشت‌های خیابانی، در برخی نقاط مستقر شده‌اند.

– تارنمای ایران پرس نیوز نیز گزارش داده است که با نزدیک شدن به ظهر و زمان برگزاری تظاهرات، نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها به تدریج در میادین و تقاطع‌های اصلی شهر تهران در حال استقرار هستند.

– از ساعت ۱۲ یکی از این یگان‌های پلیس ضد شورش و تعداد زیادی از خودروهای نیمه‌زرهی و بین ۵۰ تا ۶۰ دستگاه موتور سیکلت در پادگان عشرت‌آباد (حوزه نظام وظیفه) استقرار یافتند.

– گفته می‌شود از میدان امام حسین تا میدان آزادی در تقاطع‌های اصلی و میدان‌های فردوسی و انقلاب خودروهای نیروی انتظامی رفت و آمد شهروندان را زیر نظر گرفته که هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

روزنامه "گازاته" مونترال (کانادا) در مطلبی نوشته است به خبرنگاران خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه اجازه حضور در سطح شهر داده نشده و پلیس با اتوبوس و موتورسیکلت میدان‌های کلیدی شهر را در اختیار گرفته است

– گشت‌های لباس‌شخصی‌ها با موتورهای سنگین و پوشش‌های مشخص در مسیر خیابان انقلاب به چشم می‌خورند و به کلیه کتاب‌فروشی‌ها و مغازه‌های خیابان انقلاب و آزادی ابلاغ شده است که در صورت شلوغ شدن خیابان بلافاصله پس از اخطار نیروی انتظامی باید مغازه‌های خود را تعطیل کنند.

– برخی گزارش‌های تأیید نشده از دستگیری چند نفر از مردم توسط نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

– سرعت اینترنت به‌شدت کاهش یافته است و ارسال ای‌میل تقریبأ ناممکن است.

– از بامداد امروز دسترسی به برخی از وب‌سایت‌های نزدیک به حکومت ایران از جمله رجانیوز، جوان آنلاین و سپاه‌نیوز نیز ناممکن است.

ـ مصطفی کواکبیان مدیر مسئول حزب مردم‌سالاری و نماینده مردم سمنان در مجلس و حجت‌الاسلام‌ مجتبی ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه امروز در دانشگاه تهران مناظره داشتند که بدون دلیل لغو شده است. کسانی که برای شرکت در مناظره به دانشگاه تهران رفته بودند، به بیرون دانشگاه هدایت شده‌اند.

– جو میدان انقلاب امنیتی است اما حضور تظاهرکنندگان راهپیمایی سکوت محسوس نبوده است.

– حضور پر رنگ مأموران امنیتی در حوالی میدان ونک. صدای شعار راهپیمایان در این منطقه شنیده می‌شود.

درگیری در فرعی‌های خیابان هفت حوض شدید بوده  و شلیک گاز اشک‌آور نیز گزارش شده است

ـ روزنامه "گازاته" مونترال (کانادا) در مطلبی از صف‌آرایی پلیس در تهران برای مقابله با معترضان خبر داد. این روزنامه کانادایی نوشته است به خبرنگاران خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه اجازه حضور در سطح شهر داده نشده و پلیس با اتوبوس و موتورسیکلت میدان‌های کلیدی شهر را در اختیار گرفته است.

ـ ساعت ۱۷ عصر تهران: گروهی از مردم در خیابان آزادی مشغول شعار دادن هستند.

ـ تردد پرتعداد لباس شخصی‌ها با موتور در خیابان ولیعصر حد فاصل چهارراه ولیعصر تا تقاطع تخت طاووس. از تجمعات مردمی خبری نیست.

ـ شاهد عینی از شیراز: خیابان‌های نمازی و ملاصدرا کاملأ امنیتی است. تجمع‌های پراکنده شیرازی‌ها. میدان الم شیراز و خیابان چهاراه املاصدرا به طرف فلکه نمازی حضور نیروهای یگان ویژه و حضور پراکنده.

ـ ساعت پنج عصر تهران: گزارشات رسیده از نقاط مختلف شهر حکایت از آن دارد که تجمعات پراکنده‌ای حوالی چهارراه ولی‌عصر شکل گرفته است و پلیس برای نخستین بار نیروی ضد شورش زن آورده است. گفته می‌شود این زنان پلیس همان‌هایی هستند که آموزش "نینجا" (نوعی ورزش رزمی) را دیده‌اند.

ـ قطعی و محدودیت گسترده دسترسی به اینترنت؛ خبری که دفتر رویترز در دبی مخابره کرده تاکنون مهم‌ترین خبری است که رسانه‌های خارجی آن را بازتاب می‌دهند. شیکاگو تریبون آخرین آن‌هاست.

قطعی و محدودیت گسترده دسترسی به اینترنت؛ خبری که دفتر رویترز در دبی مخابره کرده تاکنون مهم‌ترین خبری است که رسانه‌های خارجی آن را بازتاب می‌دهند

ـ ساعت پنج و نیم عصر تهران: خیابان تخت طاووس تهران، سر خیابان فتحی شقاقی روبه‌روی هتل بزرگ، مملو از نیروهای امنیتی است که سعی در پراکنده کردن مردم دارند، اما مردم باز هم جمع می‌شوند و شعار "مرگ بر دیکتاتور" سرمی‌دهند. افزون بر نیروهای امنیتی در این منطقه نیروهای لباس شخصی نیز به تعداد زیاد حضور دارند.

– یک پایگاه اطلاع‌رسانی مصری در مطلبی با عنوان "ایران در انتظار نخستین اعتراضات مخالفان در طی ۱۲ ماه گذشته" به فراخوان حضور حامیان جنبش سبز در تظاهرات امروز پرداخته است. وب‌سایت بیکیا مصر می‌نویسد: مقام‌های محلی تهران اعلام کرده‌اند که برای مقابله با تجمعات مردم تهران در آمادگی به‌سر می‌برند.

ـ بر پایه خبری که به‌ کانون حمایت از خانواده جان‌باختگان و بازداشتی‌ها رسیده، مردم شیراز تظاهرات را با شعار "باغیرت، حمایت، حمایت" آغاز کرده‌اند. بنا به این خبر بر تعداد جمعیت افزوده می‌شود و فیلم این تظاهرات متعاقبأ منتشر خواهد شد.

ـ تارنمای خانه حقوق بشر ایران (هرانا) خبر داده است که در ساعت ۱۸به‌وقت ایران خیابان توحید تهران به سمت پیاده‌روها مملو از جمعیت است، اما تجمعی شکلی نگرفته است.

ـ ساعت پنج عصر به وقت ایران از خیابان اسکندری تهران گزارش شد که تظاهرات در این خیابان همچنان ادامه دارد.

یک شاهد عینی: مهم‌ترین ویژگی نیروهای امنیتی امروز عصر در خیابان‌های تهران که با روزهای مشابه گذشته متفاوت بود، تلاش برای عدم برخورد و پرهیز از خشونت فیزیکی بود

ـ ساعت ۱۸ خیابان آزادی، حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان دکتر قریب: حضور جمعیت زیادی از نیروهای ویژه به همراه بسیجیانی که صورت خود را پوشانده‌اند و نیروهای انتظامی قابل مشاهده است. لباس‌شخصی‌ها نیز با موتور به سرعت در حال تردد هستند. جمعیت به طور غیرطبیعی در پیاده‌روها افزایش پیدا کرده و مردم در حال تردد هستند. هر کجا که جمعیت افراد پیاده و مردم عادی زیاد می‌شود، نیروهای بسیجی مردم را به خیابان‌های فرعی هدایت می‌کنند. در خروجی متروی انقلاب نیز مأموران نیروی انتظامی مستقر شده و از شهروندان با دوربینی بر روی سه‌پایه، فیلم‌برداری می‌کنند.

ـ صفحه فیس‌بوک "من در انتخابات شرکت نمی‌کنم" از اصفهان گزارش داده که جمعیت پیاده‌روهای اطراف رودخانه زاینده‌رود و خیابان چهارباغ رو به افزایش استو ترافیک سنگینی خیابان مطهری و اطراف میدان انقلاب و خیابان چهارباغ را فرا گرفته است. همچنین در تهران صدای شلیک تیر هوایی به گوش رسیده است.

ـ درگیری در فرعی‌های خیابان هفت حوض شدید است و شلیک گاز اشک‌آور نیز گزارش شده است. همچنین در شهرک اکباتان، فازهای یک و دو فریاد "مرگ بر دیکتاتور" به گوش می‌رسد و شکل‌گیری تجمع مردم در فاز سه این شهرک گزارش شده است.

ـ تلفن‌های ثابت منطقه انقلاب و سیستم پیامک در بسیاری از مناطق تهران از کار افتاد.

ـ در ادامه حملات سایبری سایت بسیج‌نیوز از کار افتاد.

ـ کانون حمایت از خانواده جان‌باختگان و بازداشتی‌ها نوشته است دو سطل زباله در حد فاصل انقلاب و آزادی در خیابان خوش شمالی توسط معترضان به آتش کشیده شد.

ـ یک شاهد عینی: مهم‌ترین ویژگی نیروهای امنیتی امروز عصر در خیابان‌های تهران که با روزهای مشابه گذشته متفاوت بود، تلاش برای عدم برخورد و پرهیز از خشونت فیزیکی بود. گویا مأموران از ایجاد هیجان در خیابان‌ها منع شده‌اند، در حدی که حتا می‌شد تفاوت ظاهری را در لباس‌شخصی‌ها و برخوردهای آن‌ها نیز مشاهده کرد.

بنا بر گزارش‌هایی از تهران، با تاریک شدن هوا، شمار بیشتری از معترضین از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

گروه‌های ناشناسی از فعالان سایبری ایران امروز وب‌سایت های نزدیک به حکومت را مورد حمله قرار دادندپایگاه‌های خبری "رجا نیوز"،"جوان آنلاین"، "سپاه نیوز" و "بسیج نیوز" از این جمله اند

 – در تقاطع خیابان اسکندری تا خیابان نواب، یک اتوبوس و سه ون مملو از دستگیر شدگان مشاهده شده است. اکثر بازداشت‌شدگان جوان هایی بودند که کوله پشتی به همراه داشتند. کسانی هم که مورد تردید مأموران قرار می‌گرفتند، بازداشت می‌شده اند.

 
– به گفته یک منبع مطلع از تهران، تعداد زیادی از دستگیرشدگان، امروز غروب در حیاط پلیس آگاهی خیابان کارگر در حیاط بلاتکلیف مانده اند،‌ به آنها گفته شده که همین امشب آزاد می شوند. حتی موبایل های دستگیرشدگان نیز از آنها گرفته نشده است.

– سایت "جوان آن‌لاین" از پایگاه‌های خبری نزدیک به حکومت لحظاتی پیش خبر ترافیک سنگین و نامتعارف در تهران را تأیید کرد. جوان‌آن‌لاین گزارش می‌دهد: "ترافیک سنگین شامگاهی در اغلب خیابان‌های تهران، پایتخت‌نشینان را غافلگیر کرد.  در حال حاضر در اغلب خیابان‌های اصلی تهران به‌خصوص خیابان آزادی حجم بالای خودروها باعث ایجاد ترافیک سنگین شده است."


جوان آن‌لاین همچنین از افرایش جمعیت در میدان‌های شهر تهران خبر داد، اما رانندگان تاکسی را مسبب این امر دانست.

– یک شاهد عینی نیز از شهر رشت خبر داده که در خیابان مطهری این شهر، حد فاصل سه راه حاجی آباد به سمت چهار راه میکائیل، جمعیت بسیار زیادی حضور دشتند. حضور نیروهای امنیتی ، نیروهای ویژه ضد شورش ، گروه های بسیجی موتور سوار و لباس شخصی بسیار زیاد بود. شعار خاصی داده نشد و تا این لحظه کسی بازداشت نشده. اما جو به شدت ملتهب بود …

 
ـ گروه‌های ناشناسی از فعالان سایبری ایران امروز وب‌سایت های نزدیک به حکومت را مورد حمله قرار دادند. پایگاه خبری "رجا نیوز" و "جوان آنلاین" از ظهر روز ۲۵بهمن ماه از دسترس خارج شدند. همچنین همزمان با آغاز تجمعات پراکنده در تهران، فعالان سایبری ناشناس پایگاه‌های خبری "سپاه نیوز" و "بسیج نیوز" را هم از دسترس خارج کردند.

 

Share