Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که پنجشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۷ صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

مرغداران گناباد مرغ‌های تلف شده را مقابل اداره برق رها کردند

اعتراض به قطع برق در چند شهر

قطع مکرر برق کار و زندگی روزمره را در مناطقی از ایران با دشواری مواجه یا مختل کرده است. امروز پنجشنبه ۲۱ تیر معترضان اعتراض خود را به شکل فردی یا در تجمع اعتراضی ابراز کردند.

تصاویری از تلف‌شدن هزاران قطعه مرغ پرورشی در یک مرغداری منتشر شده است.

خالی کردن شیر مقابل اداره برق خسروشهر

یکی از دامپروران خسروشهر (واقع در نزدیکی تبریز) شیرهای فاسد شده دام‌هایش را جلوی درب اداره برق خالی کرده است.

تصویر دیگر مغازه‌دارانی را نشان می‌دهد که جلوی مغازه‌های بسته خود در خیابان ۳۰ متری رسالت تهران نشسته‌اند.

کاسبان بازارچه اصغری در مهاباد هم که بدلیل قطع برق نتوانسته‌اند کار کنند مقابل بازارچه تجمع اعتراضی برپا کردند.

در گناباد، مرغداران مقابل ساختمان اداره برق تجمع کردند و لاشه‌های مرغ‌های تلف شده را به آتش کشیدند.

اخراج ۷ کارگر شهرداری کامیاران برغم داشتن قرارداد کار

شهرداری کامیاران ۷ تن از کارگران شاغل در پمپ سی. ان. جی را که قرارداد یکساله دارند پیش از اتمام قرارداد اخراج کرد. این کارگران بواسطه شرکت پیمانکاری صنعت کوشان در شهرداری کامیاران شاغل بودند.

پدر عبدالله بزرگ‌‌زاده آزاد، اما برادرش دستگیر شد

دستگاه‌های امنیتی حکومت اسلامی که روز چهارشنبه ۲۰ تیر پدر عبدالله بزرگ‌زاده فعال اجتماعی ایرانشهر را بازداشت کرده‌بودند، او را پس از چند ساعت آزاد کردند اما پسر ۱۶ ساله‌اش به نام محمد را به زندان انداختند.

محمد بزرگزاده، برادر نوجوان عبدالله بزرگزاده، فعال اجتماعی ایرانشهری، روز چهارشنبه ۲۰ تیر بازداشت شد

عبدالله بزرگزاده ۲۷ خرداد در پی شرکت در تجمعی که در اعتراض به تجاوز به ۴۱ زن در این شهر برگزار شده بود بازداشت شده است.

غلام‌ قادر پدر او پس از ۲۰ روز بی‌اطلاعی از فرزند خود در حالی که یک دست‌نوشته با مضمون «پسرم، عبدالله بزرگ‌زاده حامی دختران ایرانشهر کجاست»  در دست داشت مقابل ساختمان سپاه پاسداران ایرانشهر تحصن کرد و خواستار اطلاع‌رسانی درباره سرنوشت فرزندش شد.

غلام‌ قادر پدر عبدالله بزرگزاده فعال مدنی ایرانشهر چهارشنبه ۲۰ تیر در چهارمین روز تحصن خود مقابل مقر سپاه پاسداران ایرانشهر بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شد.

بیش از صد فعال مدنی و مدافع حقوق بشر بیانیه‌ای در محکومیت رفتار حکومت با معترضان به تجاوز جنسی به زنان در ایرانشهر صادر کرده و از حکومت خواسته‌اند به جای تعقیب و آزار معترضان، متجاوزان را شناسایی و مجازات کند.

تجمع  کارگران ریسندگی و بافندگی فومنات در اعتراض به اخراج

کارگران کارخانه ریسندگی و بافندگی فومنات واقع در استان گیلان در پی تهدید مدیرعامل کارخانه به اخراج کارگران، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

خبرگزاری کار ایران(ایلنا) به نقل از یک کارگر معترض نوشته است با آن که کارخانه تولید و فروش خوبی دارد کارفرما در نشستی با حضور استاندار گیلان اعلام کرده به دلیل عدم سوددهی کارخانه قصد اخراج کارگران را دارد.

کارخانه ریسندگی و بافندگی فومنات که زمانی ۸۵۰ کارگر داشت به قیمتی چندین برابر پائین‌تر از ارزش واقعی آن به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر حدود ۱۵۰ کارگر باقیمانده آن دو ماه حقوق معوقه دارند.

پرسنل اخراجی فاز ۱۹ پارس جنوبی (کنگان) درب پالایشگاه را بستند

تجمع اخراج شدگان فاز ۱۰ پارس جنوبی

کارکنان اخراجی حراست فاز ۱۹ پارس جنوبی (پالایشگاه گاز کنگان) که ماه‌ها در اعتراض به اخراج و برای بازگشت به کار تجمع اعتراضی برپا کرده بودند، روز چهارشنبه ۲۰ تیر پس از آن که متوجه شدند حمم اخراج‌شان قطعی است، درهای پالایشگاه را بستند.

استعفای دسته‌جمعی مدیران مدارس، این بار در زرین‌شهر

یک هفته پیش مدیران دبیرستان‌های کوار با امضای نامه‌ای بطور دسته‌جمعی استعفا داده بودند، امروز پنجشنبه ۲۱ تیر مدیران مدارس زرین‌دشت در استان فارس با اعلام استعفای دسته‌جمعی به حرکت اعتراضی همکاران خود در کوار پیوستند.

موضوع اعتراض که منجر به استعفای دسته‌جمعی شده برخورد دولت به مطالبات فرهنگیان و مقررات جدید آموزش و پرورش برای مدیران از جمله گنجاندن اجباری ساعات تدریس برای مدیران و معاونان مدارس و حذف حق سختی کار است.

۱۴ تیر مدیران یازده مدرسه متوسطه دوم کوار واقع در استان فارس با ارسال نامه‌ای به مدیر آموزش و پرورش شهرستان، در اعتراض به مشکلات صنفی خود از جمله کاهش نیروی ستادی و گنجاندن ساعات تدریس در برنامه مدیران، معاونان و سرپرستان مدارس به طور دسته‌جمعی اسعفا کرده بودند.

مدیران مدارس زرین‌دشت که نامه آن‌ها امروز منتشر شده، خطاب به مدیر آموزش و پرورش زرین‌شهر نوشته‌اند:

«جای بسی تاسف است که سکان عظیم‌ترین و راهبردی‌ترین قسمت جامعه یعنی آموزش و‌ پرورش به دست افرادی افتاده که  نه تنها هیچ برنامه‌ای برای فرزندان این سرزمین ندارند که با برنامه ریزی‌های غلط و روزمرگی‌های پوچ، آموزش و پرورش را به دور از اهداف صحیح و واقعیِ خود سوق داده و اوضاع فرهنگی جامعه را به ورطه‌ی نابودی کشانده‌اند!»

مدیران مدارس زرین‌دشت  افزوده‌اند:

«کار کردن در چنین اوضاع و احوالی که حتی وزیر این دستگاه عریض و طویل آگاهی چندانی از مشکلات معلمانش ندارد یا نمی‌خواهد بداند، بسی زجرآور و دردآور است.»

تجمع متقاضیان خودرو مقابل شرکت کیمیا خورو

گروهی از متقاضیان اتومبیل که چند ماه پیش بهای خودروی درخواستی خود را به شرکت کیمیاخودرو پرداخته‌اند اما خودروی آن‌ها تا کنون تحویل داده نشده است، روز پنجشنبه ۲۱ تیر مقابل دفتر مرکزی این شرکت در نزدیکی مترو صادقیه تهران تجمع کردند.

تجمع متقاضیان خودرو مقابل شرکت کیمیا خورو

تجمع خریداران زمین در اعتراض به کلاهبرداری شرکت آذرایثار در مهاباد

گروهی از خریداران زمین در مهاباد در اعتراض به تقلب و کلاهبرداری شرکت آذرکلاه فروشنده زمین، روز ۲۱ تیر مقابل دفتر نماینده مهاباد در مجلس تجمع کرده و خواستار پاسخگویی شدند.

تجمع اعتراضی مقابل آذرایثار مهاباد

معترضان می‌گویند شرکت آذرکلاه (وابسته به بنیاد شهید) زمین‌هایی را به آن‌ها فروخته که پیش‌تر برای ساخت بیمارستان به فروش رفته بودند.

قتل یک روستایی در تل‌کوشک بر سر استفاده از آب چاه غیرمجاز

بنا بر خبرهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی روز پنجشنبه ۲۱ تیر ماموران نیروی انتظامی در روستایی در تل‌کوشک واقع در نزدیکی کازرون بر روی یک روستایی به نام ایمان احمدی تیراندازی کرده‌اند.

ماموران پس از تیراندازی که به مرگ  ایمان احمدی انجامید، جاده را بسته‌اند.

درگیری در مسیر تل کوشک

رسانه‌های رسمی حکومت در روایت واقعه به نقل از مسئولان انتظامی نوشته‌اند ماموران انتظامی به هنگام جمع‌آوری پمپ‌های غیرمجاز آب در روستای کمارج، پس از آن که  از سوی روستائیان مورد حمله و سنگ‌پراکنی قرار گرفته‌اند با تفنگ ساچمه‌ای تیراندازی هوایی کرده‌اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) به نقل از سرهنگ محمد عبادی نژاد فرمانده کازرون در این باره نوشت:

«در حین اجرای حکم توسط مأموران انتظامی، تعدادی از افراد آن روستا نسبت به اجرای حکم معترض و ضمن تمرد و تعدی نسبت به مأموران ، اقدام به سنگ پرانی به سمت آنان و ایجاد درگیری کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان کازرون اظهار داشت: در این خصوص مأموران انتظامی پس از اخطارهای فراوان مبنی بر متفرق شدن جمعیت، اقدام به تیراندازی هوایی با سلاح ساچمه زنی کردند که در این میان یک نفر از متمردین به هویت ” الف – الف” از ناحیه گردن مجروح و به بیمارستان انتقال داده شد که در بیمارستان فوت کرد.»

به گفته فرمانده انتظامی کازرون تعدادی مامور نیروی انتظامی نیز در این حادثه مجروح شده‌اند.

محمود بهشتی لنگرودی از ده روز پیش در اعتصاب بسر می‌برد

محمود بهشتی لنگرودی از فعالان کانون صنفی معلمان از دوشنبه یازدهم تیرماه در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است. کانون صنفی معلمان   نوشته است بهشتی لنگرودی در ده روز گذشته برای «نشان‌دادن حسن‌نیت و ایجاد فرصت پاسخگویی برای مسوولین» از رسانه‌ای کردن اعتصاب غذای خود خودداری کرده بود.

اعتصاب غذای بهشتی لنگرودی در زندان اوین

از آن جا که بهشتی لنگرودی در گذشته نیز در اعتراض احکام صادره و شیوه‌های غیرقانونی دادرسی فعالان صنفی دست به اعتصاب غذای طولانی زده بود آسیب بسیاری دیده و این اعتصاب غذا جان او را تهدید می‌کند.

محمود بهشتی لنگرودی که از بنیانگذاران کانون صنفی معلمان است و مدتی نیز دبیرکل این تشکل بوده است از نیمه اول دهه هشتاد تا کنون بارها بدلیل فعالیت در تشکل صنفی معلمان و مشارکت در اعتراضات آن‌ها بارها احضار و زندانی شده است.

او که در بهار ۹۵ درپی یک اعتصاب غذای طولانی از زندان آزاد شده بود در شهریور سال ۹۶ مجددا دستگیر و روانه زندان اوین شد.


جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share