Share

مسجد جامع ساری یکی از آثار کهن تمدن ایرانی در آتش سوخت. این اثر با سقف چوبی در سال ۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غروب پنجشنبه ۲۱ تیر: حریق در مسجد جامع ساری در محله چناربن

شامگاه ۲۱ تیر مسجد جامع ساری در محله چناربن در داخل بازار نرگسیه دچار حریق شد. ابتدا دلایل حریق مشخص نبود اما بعد از اطفای حریق در بامداد ۲۲ تیر مسئولان اعلام کردند که حریق به دلیل اتصال سیم‌های برق اتفاق افتاده است.

محمد اسلامی، استاندار مازندران به رسانه‌های داخلی گفته است به دلیل شدت گرمای هوا، عایق سیم‌های برق از بین رفت و سیم‌ها با هم اتصالی دادند و سبب آتش‌سوزی شدند.

مشکلات اطفای حریق

دامنه حریق به سرعت وسعت یافت و به بازار و مغازه‌های اطراف هم سرایت کرد. تیم‌های آتش‌نشانی به زحمت موفق شدند بامداد جمعه حریق را خاموش کنند. نیروهای انتظامی محل را مسدود کرده بودند. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که در این حادثه دست کم ۱۸ نفر مجروح شده‌اند. از میزان خساراتی که به مسجد جامع ساری و مغازه‌های اطراف وارد شد، اطلاع دقیقی در دست نیست. آتش‌نشانی در حال حاضر در حال لکه‌گیری است. بخش عظیمی از مسجد جامع ساری که قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد از بین رفته است. استاندار مازندران وعده داده که این اثر تاریخی و یکی از جاذبه‌های گردشگری در استان مازنداران بازسازی و مرمت شود.

حسین کلانتری، رئیس سازمان آتش‌نشانی گفته است که سقف چوبی مسجد کاملاً از بین رفته، بسیاری از مغازه‌های مستقر در شبستان و در بازار هم آسیب دیده‌اند اما مسئولان هنوز آمار دقیقی از تعداد واحدهای خسارت دیده در دست ندارند.

آتشکده‌ای که مسجد شد

بسیاری از اهالی مازندران اعتقاد دارند که مسجد جامع ساری روی بنای آتشکده‌ای مربوط به دوران ساسانیان ساخته شده و به تعبیر امروزی آتشکده‌ای بوده که بعد از اسلام آوردن طبریان «تغییر کاربری» داده است.

بنای کنونی مسجد جامع ساری در دوران قاجاریه و در دوره پهلوی بازسازی شده بود. پیشینه این بنا اما به دوران خلافت عباسیان و بعد از سقوط اسپهبد خورشید (خورشید شاه)، آخرین  اسپهبد دودمان دابویگان طبرستان می‌رسد. مهدی عباسی، ولیعهد منصور برای عزیمت به خراسان می‌بایست از طبرستان عبور کند. خورشید شاه به او اجازه عبور داد اما هنگامی که سربازان خلیفه عباسی وارد طبرستان شدند، کنترل شهرها را به دست گرفتند و طبرستان را فتح کردند. خورشید شاه هم خودکشی کرد.  بعد از خودکشی اسپهبد خورشید گروهی اعتقاد دارند که یحیی بن یحیی و برخی معتقدند که ابوالخظیب مسجد جامع ساری را بر آتشکده به جای مانده از دوران ساسانی بنا کردند. اما همه اعتقاد دارند که مسجد در سال ۴۱۱ هجری قمری ساخته شده است.

این مسجد سه محراب داشت. سردر ایوان آن با کاشی‌های معرق و کتیبه کوفی تزئین شده بود. بام بنا چوبی و سفال‌پوش بود.

مسجد جامع ساری در  ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

Share