Share

حسن روحانی در تازه‌ترین اظهاراتش در خصوص گرانی و بحران اقتصادی در ایران از ورود بیشتر بخش خصوصی به اقتصاد ایران خبر داده و اعلام کرده تعامل اقتصادی ایران با دنیا مثل گذشته تداوم می‌یابد.

حسن روحانی در جلسه سران قوه: برخی پروژه های ناتمام مجانی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که در پایان نشست سران سه قوه سخن می‌گفت، اطمینان داده که «ارز لازم برای کالا‌های اساسی و ضروری مردم، تامین است». او  وعده داد با وجود فشارهایی که خواهد بود زندگی مردم را می‌توانیم اداره کنیم».

روحانی اوایل تیرماه امسال پس از اعتراضات بازاریان نیز گفته بود دولت در بدترین شرایط برای تأمین نیازهای ضروری مشکلی ندارد.

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که دولت در تأمین برخی کالاها و خدمات اساسی از جمله آب آشامیدنی و برق دچار مشکل است. این مشکلات نارضایتی اجتماعی و اعتراضات در ایران را افزایش داده است.

روحانی در بخش دیگر از سخنان خود گفته اقتصاد ایران بیش از پیش به بخش خصوصی واگذار خواهد شد: «طرح‌های نیمه تمام را باید به شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی واگذار کنیم». روحانی خصوصی‌سازی راه‌حلی برای کنترل نقدینگی خوانده است.

پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی از واگذاری فروش نفت ایران به بخش خصوصی خبر داده بود.

او همچنین اعلام کرد که «دولت طرح‌هایی دارد که این فشارها نتواند به زندگی اقشار کم درآمد آسیب وارد کند».

رئیس دولت دوازدهم وعده داد که «روند تعامل اقتصادی ایران با دنیا مثل گذشته تداوم می‌یابد». او گفته «هیچ سازمان و کشوری به جز چند کشور محدود موافق سیاست‌های آمریکا نیستند». روحانی ابراز خوشبینی کرده که واشنگتن نمی‌تواند «مسیر و سیاستی که نسبت به جهان اسلام و متحدین خودش در پیش گرفته» ادامه دهد.

در پی اعلام خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها، قیمت ارز و طلا در ایران افزایش چشمگیری یافته است. گرانی‌، تورم و بیکاری شهروندان را در خصوص چشم‌انداز اقتصادی ایران نگران کرده است.

نخستین بسته تحریمی علیه ایران از چهارم اوت (۱۳ مرداد) به اجرا در می‌آید. اما دومین دور تحریم های واشنگتن فروش نفت ایران را هدف قرار خواهد داد. آمریکا اعلام کرده تحریم‌های نفتی نوامبر امسال (آبان ماه) آغاز خواهد شد.


در همین زمینه

 آمریکا درخواست فرانسه برای معافیت شرکت‌هایش از تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد

Share