Share

۱۲ افسر اطلاعاتی ارتش روسیه به دخالت در هک‌کردن کامپیوترهای کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون، رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۸ ایالات متحده متهم شدند.

ترامپ و پوتین دوشنبه در هلسینکی دیدار می‌کنند

این اعلام جرم در ادامه بررسی پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا رخ می‌دهد که رابرت مولر،‌ بازرس ویژه هدایت آن را بر عهده دارد.

ارتش روسیه این اتهام‌ها را «بی‌اساس» خوانده و اعلام جرم علیه افسران اطلاعاتی این کشور را تلاش برای برهم‌زدن «جو» نشست رهبران دو کشور دانسته است. ترامپ و ولادیمیر پوتین،‌ همتای روسی او دوشنبه ۱۶ ژوئیه در هلسینکی فنلاند دیدار خواهند کرد.

پس از اعلام جرم علیه افسران اطلاعاتی ارتش روسیه از سوی وزارت دادگستری آمریکا، شماری از نمایندگان کنگره از هر دو حزب خواهان برخورد شدیدتر ترامپ با پوتین شدند.

جان مک‌کین در اعلامیه‌ای نوشت که اگر ترامپ برای مسئول‌شمردن پوتین آماده نیست، نشست هلسینکی باید لغو شود. چاک شومر، رئیس دموکرات‌ها در سنا نیز خواستار لغو فوری نشست شد.

اما یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است که این اعلام جرم هیچ تأثیری در نشست ترامپ و پوتین نخواهد داشت.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده ساعاتی پیش از انتشار خبر اعلام جرم علیه افسران روسی در لندن، پیگیری قضائی مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به نفع او را به طعنه «ساحره‌گیری» سیاسی خوانده بود. با این حال، او پیش‌تر وعده داده است که در مورد مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا پوتین را به پرسش بکشد.

به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، هیچ یک از اعضای ارشد دولت ترامپ تا کنون روسیه را پس از اعلام جرم علیه افسران اطلاعاتی‌اش محکوم نکرده‌اند.

یک مقام ارشد روسی به «بلومبرگ» گفته است که «نقش ایران در سوریه» مهم‌ترین موضوع مورد بحث پوتین و ترامپ در نشست ۱۶ ژوئیه خواهد بود. جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز اول ژوئیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» گفته بود که امکان توافق بر سر خارج کردن نیروهای ایران از سوریه وجود دارد.


در همین زمینه

نشست پوتین و ترامپ: آنچه اروپایی‌ها از آن می‌ترسند

Share