Share

ظاهراً روحانی و خامنه‌ای بر سر گزینه کابینه روحانی – نظامی به توافق رسیده‌اند. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی از تغییر کابینه خبر داد. واعظی گفت بعد از دیدار علی خامنه‌ای با اعضای هیأت دولت، روحانی در حال بررسی گزینه‌‌هایی برای چند وزارتخانه است. رئیس دفتر روحانی درباره وزیرانی که تغییر می‌کنند سکوت کرد.

یکشنبه ۲۴ تیر: دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با روحانی و اعضای هیأت دولت او

رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۲۴ تیر با اعضای هیأت دولت دیدار و گفت‌وگو کرد. اطلاعات چندانی از آنچه که در این جلسه گذشت به بیرون درز نکرده است.  سایت رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرده که بخش بزرگی از سخنان خامنه‌ای در دیدار با روحانی و اعضای هیأت دولت به مسائل اقتصادی و تلاش برای حل مشکلات مالی کشور که با خروج آمریکا از برجام عمیق‌تر شده اختصاص داشت.

به گزارش رسانه‌های داخلی محمود واعظی، چهارشنبه ۲۷ تیر گفته است با توجه به «مطالب مهمی» که در جلسه با خامنه‌ای مطرح شده، حسن روحانی قصد دارد برخی از اعضای کابینه را تغییر دهد:

 «اعضای محترم کابینه با توجه به شرایط جدید خروج آمریکا از برجام باید برنامه‌های خوبی داشته باشند و اطمینان خاطری که رهبری به دولت دادند قوت قلبی برای ما بود و همه اینها می‌طلبد که بخشی از اعضای کابینه که رئیس جمهور مشغول فکر و تامل درباره آنها هستند، در زمان لازم تغییر کند.»

واعظی درباره وزیرانی که کنار گذاشته می‌شوند سکوت کرد. او در پاسخ به خبرنگاران گفت که تغییرات در کابینه فقط به وزیران اقتصادی روحانی محدود نیست و ممکن است شامل وزارتخانه‌های دیگر هم شود.

چهارشنبه، ۲۷ تیر: محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی: کابینه تغییر می‌کند

بی‌ثباتی در بازار ارز ایران، تخلفات در واردات خودرو، تخلفات برخی شرکت‌های دریافت‌کننده ارز، تخلفات در زمینه واگذاری سکه و همچنین اعتراضات کارگران و کشاورزان در سراسر ایران که از دی سال گذشته تاکنون بی‌وقفه ادامه دارد از موضوعاتی بود که در دیدار خامنه‌ای با روحانی و اعضای هیأت دولت دوازدهم مطرح شد.

دو هفته قبل هم خامنه‌ای به روحانی دستور داده بود تا «گزارش دقیقی» درباره ابهام‌های وضعیت ارزهای دولتی و سکه‌های واگذار شده به شرکت‌ها و افراد در ماه‌های اخیر به او ارائه کند. او در این دستور از «ابهام‌ها درباره واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد» شده ابراز نگرانی کرده بود.

۱۷ تیر، بیش و کم همزمان با این تحولات، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  خبر داده بود که علی خامنه‌ای در جلسه‌ای محرمانه با سران کشور دستور داده تا یک «اتاق جنگ اقتصادی» تشکیل شود. اختلافات بین اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان هم بر سر عملکرد اقتصادی تیم دولت بالا گرفته بود تا آن حد که احتمال استعفای اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی مطرح شده بود.

سعید حجاریان پیش از این در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفته بود مدل اول برای کابینه مطلوب ولایتمداران «کابینه روحانی- نظامی» است، چنانکه نظامیان سکاندار وزارتخانه‌های کشور، دفاع، امور خارجه و اقتصاد شوند و مابقی کابینه در اختیار روحانیون قرار بگیرد. مدل دوم «کابینه نظامی» است: فردی نظامی در رأس کابینه قرار بگیرد و تمامی وزرایش را از میان نظامیان انتخاب کند.

بیشتر بخوانید:

اختلافات بر سر استعفای معاون اول روحانی بالا گرفت

 

Share