Share

تلویزیون دولتی سوریه صبح پنجشنبه ۱۹ ژوئیه/ ۲۸ تیر اعلام کرد که تخلیه ساکنان دو شهرک شیعه‌نشین کفریا و الفوعه در شمال غربی سوریه در استان ادلب به پایان رسیده است. تخلیه این دو شهرک بر اساس توافق بین سپاه قدس و گروه هیأت تحریر الشام  اتفاق افتاد.

شبکه الاخباریه، چهارشنبه ۱۹ ژوئیه/۲۷ تیر: تخلیه ساکنان شیعه دو شهرک با ۱۰۰ اتوبوس

همزمان با اعلام آمادگی وزارت دفاع روسیه برای همکاری نظامی با آمریکا در سوریه، خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که سپاه قدس سه‌شنبه ۱۷ ژوئیه/۲۶ تیر با شورشیان هیأت تحریر الشام برای تخلیه دو شهرک شیعه‌نشین در استان ادلب به توافق رسیده است. آزادی بیش از ۵۰۰ نفر از اسرا و زندانیان نیز در این توافق پیش‌بینی شده.

سخنگوی شورشیان روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بود که آن‌ها به اتفاق سپاه قدس در تدارک نقل و انتقال شیعیان از کفریا و  الفوعه هستند.

صبج پنجشنبه تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که شیعیان ساکنان دو شهرک کفریا و الفوعه با بیش از ۱۰۰ اتوبوس از شمال غربی سوریه به استان حمص که تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد منتقل شده‌اند. الاخباریه گزارش داده که در این دو شهر دیگر حتی یک غیر نظامی حضور ندارد. در کفریا و الفوعه بیش از شش هزار نفر زندگی می‌کردند.

در همان حال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزارت دفاع روسیه چهارشنبه ۱۸ ژوئیه/ ۲۷ تیر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از بازگشت پناهجویان و آوارگان سوری به کشورشان حمایت می‌کند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که برای بازگشت این پناهجویان و آوارگان، ثبت‌نام و طبقه‌بندی و اسکان دادن آن‌ها در مناطق مختلف سوریه مرکزی تأسیس کرده است. این مرکز آوارگانی را که در خاک سوریه بی‌خانمان شده‌اند نیز تحت پوشش خود قرار داده است.

وزارت دفاع سوریه در این بیانیه می‌گوید با سازمان ملل و همینطور با ۳۶ کشور جهان برای بازگرداندن پناهجویان و آوارگان سوری در گفت وگو و در ارتباط است.

همزمان ارتش سوریه به بمباران مواضع شورشیان مخالف اسد در جنوب غربی سوریه ادامه می‌دهد. ارتش سوریه کنترل بخش‌هایی از این منطقه استراتژیک در مرز با اردن و اسرائیل را  به دست گرفته است. قدم بعدی ممکن است استان ادلب در شمال سوریه باشد که در حال حاضر تحت کنترل شورشیان قرار دارد.

بعد از گفت‌وگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اجلاس هلسینکی و توافق آن‌ها درباره همکاری بیشتر دو کشور در سوریه، وزارت دفاع روسیه روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای از آمادگی این کشور برای اجرای توافق هلسینکی خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی وزارت دفاع روسیه برای همکاری نظامی با آمریکا در سوریه

 

Share