Share

فیلم‌نامه فیلم بعدی رفیع پیتز، کارگردان ایرانی مقیم پاریس با همکاری رادوان رادولسکیو نویسنده رومانیایی نوشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری فیلم کوتاه، این فیلم درامی است درباره یک مکزیکی که تلاش می‌کند از مرز آمریکا عبور کند.

فیلم به زبان انگلیسی‌ است و پیتز امیدوار است که تا اواخر سال ۲۰۱۲ یا اوایل سال ۲۰۱۳ آن را بر روی پرده های سینما ببرد.

این کارگردان ایرانی تاکنون دو جایزه ماه طلایی جشنواره والنسیا را برای "فصل پنجم" در سال ۱۹۹۸ و "صنم" در سال ۲۰۰۱ دریافت کرده است.

فیلم "صنم" ساخته سال ۲۰۰۰ از وی، جایزه بزرگ جشنواره فیلم پاریس را نیز به‌دست آورده است و "زمستان است" دیگر فیلم او نیز در جشنواره برلین ۲۰۰۶ به نمایش گذاشته شد.

فیلم "شکارچی" یکی دیگر از ساخته‌های وی به‌عنوان تنها شرکت‌کننده ایرانی در بخش مسابقه شصتمین دوره جشنواره فیلم برلین (برلیناله) به نمایش درآمد.

رفیع پیتز در دسامبر سال گذشته با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی‌نژاد، پرسش‌های بسیاری را در مورد اوضاع فعلی ایران مطرح کرد

"شکارچی" همچنین برای نخستین بار در آمریکای شمالی و در سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو بر روی پرده رفت.

رفیع پیتز زاده ۱۳۴۵ از یک پدر نقاش بریتانیایی و مادر هنرمند ایرانی در مشهد به دنیا آمد. مادرش ملک جهان خزایی طراح صحنه و لباس در سینما و تئاتر است.

او که دوران کودکی خود را در تهران گذراند در سال ۱۹۸۱ همراه با خانواده به بریتانیا رفت و در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی در رشته فیلم و عکس را از کالج پلی‌تکنیک هارو لندن دریافت کرد.

در همان سال، نخستین فیلم کوتاه او با نام "در تبعید" در جشنواره بین‌المللی فیلم لندن به نمایش در آمد.

رفیع پیتز در دهه ۹۰ میلادی به پاریس رفت و با فیلم‌سازانی چون ژان‌لوک گدار همکاری کرد.

پیتز در سال ۱۹۹۶ به ایران بازگشت و در سال بعد، نخستین فیلم بلند خود را به نام "فصل پنجم" را ساخت. این فیلم، نخستین تولید مشترک ایران و فرانسه پس از انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود و فیلم‌نامه آن را کارگردان مطرح ایران بهرام بیضایی نوشته است.

رفیع پیتز در دسامبر سال گذشته با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی‌نژاد، پرسش‌های بسیاری را در مورد اوضاع فعلی ایران مطرح کرد و پرسید: "ما چرا در سال ۵۷ انقلاب کردیم؟"

به گفته رفیع پیتز "احمدی نژاد کسی است که یک شبه «جنبش سبز» را غیرقانونی اعلام و سرکوب کرده است. اگر او برای قانون اساسی و انقلاب سال ۵۷ کمترین ارزشی قائل است باید از قدرت کناره‌گیری کند."

 

Share