Share

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود مأموریت داده از ولادیمیر پوتین دعوت کند پاییز سال جاری برای دیدار و گفت‌وگو درباره برخی مسائلی که در اجلاس هلسینکی مطرح شد به کاخ سفید بیاید. پوتین هنوز به این دعوت پاسخ نداده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (عکس: آرشیو)

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده که گفت‌وگوها درباره سفر پوتین به آمریکا و دیدار و گفت‌وگو با ترامپ در جریان است. هدف از این دیدار که احتمال دارد در ماه سپتامبر همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود، گفت‌وگو درباره جزئیات توافق هلسینکی و به اجرا درآوردن مفاد آن است.

پوتین و ترامپ ۲۵ تیر برای نخستین بار  به طور رسمی با یکدیگر در هلسینکی پایتخت فنلاند دیدار و گفت‌وگو کردند. گسترش منع سلاح‌های هسته‌‌ای و در این چارچوب خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و همچنین برجام، امنیت اسرائیل در خاورمیانه، مبارزه با تروریسم و همکاری نظامی در سوریه از موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار پرحاشیه و پربازتاب بود. مخالفان ترامپ می‌گویند چگونه ممکن است که از این دیدار دوجانبه و آنچه که مورد توافق قرار گرفت، هیچ اطلاعی در دست نیست؟ اظهارات متناقض ترامپ درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در حین اجلاس هلسینکی و بعد از اجلاس نیز به مخالفت‌ها و اعتراضات در محافل سیاسی و امنیتی آمریکا دامن زده است.

ترامپ پنجشنبه ۲۸ تیر انتقادات از اجلاس هلسینکی را رد کرد و گفت در انتظار دیدار بعدی با پوتین برای اجرای موضوعات متعددی است که در گفت‌وگو با پوتین به بحث گذاشته شده.

همزمان با دعوت رسمی ترامپ از پوتین برای دیدار در کاخ سفید، رسانه‌های روسی تصاویری از نسل جدید سلاح‌های پیشرفته روسیه با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را نشان دادند.

پوتین در مارس/ فروردین سال جاری از افزایش توان تسلیحاتی روسیه خبر داده بود. وزارت دفاع روسیه اکنون چند روز بعد از اجلاس هلسینکی از این سلاح‌ها رونمایی کرده است. جنگنده‌های شکاری میگ ۳۱ که در حوزه دریای خزر پرواز می‌کنند به موشک کینجال مسلح شده‌اند. چند موشک هایپرسونیک که می‌توانند از سامانه‌های دفاعی آمریکا عبور کنند، و همچنین یک سلاح لیزری بخش دیگری از این تسلیحات تازه است. ترامپ بارها هشدار داده که گفت‌وگو با روسیه برای اجتناب از یک درگیری نظامی در جهان ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ در نشست خبری با پوتین: ایران از موفقیت علیه داعش سوءاستفاده نکند

Share