Share

پس از دعوت غافلگیرکننده ترامپ از پوتین برای دیدار در واشنگتن، سفیر روسیه در آمریکا  جمعه ۲۹ تیر گفت: آماده مذاکره برای این ملاقات احتمالی هستیم.

دیدار تاریخی دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور آمریکا و روسیه

رهبران آمریکا و روسیه دوشنبه گذشته در هلسینکی پشت درهای بسته با هم دیدار و گفتگو کردند؛ دیداری که به خاطر آن دونالد ترامپ در اروپا و آمریکا مورد انتقادات وسیع قرار گرفته، و محتوای دقیق آن هنوز حتی برای مقامات عالی رتبه آمریکا نامعلوم است.

به طور کلی، گسترش منع سلاح‌های هسته‌‌ای و در این چارچوب خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و همچنین برجام، امنیت اسرائیل در خاورمیانه، مبارزه با تروریسم و همکاری نظامی در سوریه از موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار پرحاشیه و پربازتاب بوده است

امروز جمعه ۲۹ تیر سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود مأموریت داده از ولادیمیر پوتین دعوت کند پاییز سال جاری برای دیدار و گفت‌وگو درباره برخی مسائلی که در اجلاس هلسینکی مطرح شد به کاخ سفید بیاید.

چاک شومر، یکی از سناتورهای حزب دموکرات گفته تا قبل از آنکه معلوم نشود چه در نشست هلسینکی گذشته است، ترامپ نباید ملاقات دیگری با پوتین داشته باشد.

ساعتی پس از این دعوت غیرمنتظره، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا گفت: روسیه همیشه از چنین پیشنهادیی استقبال می‌کند. ما آماده مذاکره برای این ملاقات احتمالی هستیم.

سفیر روسیه در آمریکا اما به این نکته هم اشاره کرد که کرملین می‌بایست رسماً به دعوت ترامپ از پوتین پاسخ دهد.

آنتونوف همچنین گفته است اهمیت دارد که ابتدا درباره نتایج گفت‌وگوهای دوجانبه پوتین با ترامپ در اجلاس هلسینکی مذاکراتی بین مقامات دو کشور انجام شود.

هدف از این دیدار که احتمال دارد در ماه سپتامبر همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود، گفت‌وگو درباره جزئیات توافق هلسینکی و به اجرا درآوردن مفاد آن است.

آنتونوف تصریح کرده است که رهبران آمریکا و روسیه مشخصاً در مورد برگزاری یک همه‌پرسی در اوکراین شرقی مذاکره خواهند کرد. ترامپ در توئیترش خبر از مذاکره در مورد اوکراین داده بود، اما چیزی از برگزاری همه‌پرسی نگفته بود.

درحالی‌که در آمریکا، در مورد مفاد آشکار نشده توافق ترامپ و  پوتین در نشست هلسینکی نگرانی‌هایی وجود دارد، سفیر روسیه در آمریکا می‌گوید که هیچ «معامله سری و پنهانی»‌ای در هلسینکی صورت نپذیرفه است.


بیشتر بخوانید:

دیدار بعدی در کاخ سفید

Share