Share

۱۳۷ تن از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی با انتشار بیانیه‌ای از شورای ملی سوریه به‌خاطر همبستگی این شورا با تظاهرات ۲۵ بهمن‌ماه سپاسگزاری کردند.

این بیانیه خطاب به برهان غلیون، رهبر شورای ملی سوریه و اعضای این شورا نوشته شده است.

در این بیانیه آمده است: "پیام محبت‌آمیز و امیدوارکننده‌ شما دوستان بار دیگر پیوند ناگسستنی همه‌ آزادی‌‌خواهان جهان را به نمایش گذاشت."

شورای ملی سوریه، متشکل از نیروهای مخالف حکومت بشار اسد، روز دوشنبه ۲۴ بهمن‌ماه (۱۳ فوریه)، به‌مناسبت نخستین سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن در ایران، در حمایت از انقلاب‌های مصر و تونس، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه که بسام القوتلی، عضو شورای ملی سوریه آن را نوشته و به امضای ۷۱ نفر از اعضای شورای ملی سوریه رسیده، آمده بود: "۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه) نخستین سالگرد راه‌پیمایی جنبش سبز به حمایت از انقلاب‌های عربی است. ما امضا‌کنندگان این بیانیه، پشتیبانی این جنبش آزادی‌خواه از انقلاب‌های صورت گرفته را ارج می‌نهیم."

این بیانیه همچنین افزوده بود: "مهم برای همه ما در این منطقه اشتراک در مبارزه و آزادی‌خواهی مردم است که ما را به هم نزدیک کرده و ارتباط می‌دهد."

فعالان سیاسی و مدنی ایرانی: بسیار خوشحالیم که مبارزان خردمند و شجاع سوریه با اشراف نسبت به جدایی کامل مردم ایران از حکومت جائر فعلی، خود را در کنار آزادی‌خواهان رنج‌دیده‌ ایران می‌بینند

اعضای شورای ملی سوریه در این بیانیه تأکید کرده بودند: "تنها راه موفقیت مردم در این دو کشور این است که با یکدیگر همکاری کنند و به آرمان‌های گذشته، حال و آینده همدیگر احترام بگذارند."

فعالان سیاسی و مدنی ایرانی در پاسخ خود به بیانیه شورای ملی سوریه آورده‌اند: "بسیار خوشحالیم که مبارزان خردمند و شجاع سوریه با اشراف نسبت به جدایی کامل مردم ایران از حکومت جائر فعلی، خود را در کنار آزادی‌خواهان رنج‌دیده‌ ایران می‌بینند."

آن‌ها افزوده‌اند: "موجب سربلندی ما است که شما دوستان علی‌رغم تحمل رنج‌های فراوان ناشی از وحشی‌گری بشار اسد و حمایت شرم‌آور جمهوری اسلامی از او، در سالگرد حبس رهبران نمادین جنبش سبز و در حالی که آرزوی آن‌ها و همه‌ مردم ایران برای آزادی دو ملت تونس و مصر محقق شده است، با دوستان ایرانی خود اعلام همراهی نموده‌اید."

امضاکنندگان پیام قدردانی از شورای ملی سوریه را فعالان ایرانی با گرایش‌های مختلف سیاسی امضا کرده‌اند.

شورای ملی سوریه پنج‌شنبه ۲۴ شهریورماه سال جاری (۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱) با شرکت۱۴۰ نفر از فعالان و شخصیت‌های سیاسی این کشور در استانبول تشکیل شد که بخشی از نیروهای آن در خاک سوریه هستند.

شورای ملی سوریه می‌گوید ایران در سرکوب معترضان سوری نقش دارد. این گروه همچنین چندین بار از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که از حمایت رژیم دمشق دست بکشد.

با این حال جمهوری اسلامی ایران هرگونه دخالت در سرکوب مردم سوریه را رد کرده است.

۲۵ بهمن ماه سال گذشته پس از انتشار فراخوان تظاهرات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای پشتیبانی از قیام مردم مصر و تونس، مقامات امنیتی اقدام به حبس خانگی این دو رهبر مخالفان دولت و همسرانشان کردند.

راهپیمایی اعتراضی ۲۵ بهمن‌ماه سال گذشته در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، دو تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.

امسال نیز شورای هماهنگی راه سبز امید، طی فراخوانی از مردم خواسته بود که در اعتراض به حبس خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی روز ۲۵ بهمن‌ماه در راهپیمایی سکوت شرکت کنند.

در این روز نیروهای امنیتی حکومت ایران به‌شکل گسترده‌ای در خیابان‌های تهران و برخی از شهرستان‌ها حضور یافتند اما با این‌حال تجمع‌های پراکنده‌ای برگزار شد.

نهادهای مدافع حقوق بشر از بازداشت ده‌ها نفر در این روز خبر داده‌اند که هنوز اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

 

Share