Share

خانواده رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام نگران اجرای قریب‌الوقوع حکم او هستند. به گزارش فعالان حقوق کردها، این زندانی سیاسی قرار است برای اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شود.

پدر و مادر رامین حسین‌پناهی (مادر در وسط با عکس فرزند)

پدر و مادر رامین حسین‌پناهی (مادر در وسط با عکس فرزند)

امجد حسین‌پناهی، برادر رامین به شبکه خبری «روداو»، وابسته به حکومت محلی اقلیم کردستان عراق درباره آخرین وضعیت برادرش می‌گوید:

«رامین به‌شدت بیمار است و از بیماری کلیوی رنج می‌برد. مقام‌های زندان سنندج به رامین گفته‌اند که نیازی به معالجه پزشکی ندارد زیرا به زودی اعدام خواهد شد.»

به گزارش وب‌سایت سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، مقام‌های قضائی در حال انتقال حسین‌پناهی به زندان رجایی‌شهر کرج هستند.

یک مقام مطلع به هه‌نگاو گفته است که این زندانی سیاسی کرد مردادماه برای اجرای حکم اعدام به رجایی‌شهر منتقل خواهد شد تا اجرای حکم او در شهر کردنشین سنندج به واکنش گسترده مردمی ختم نشود.

برادر این زندانی سیاسی به روداو گفته است که از ملاقات وکیل رامین با او در سنندج جلوگیری شده:

«وکیل رامین از زندان سنندج بازدید کرد تا از آخرین وضعیت رامین اطلاع یابد اما به او اجازه ملاقات با رامین را ندادند و مقام‌های زندانی او را تحقیر کردند. آنها می‌خواهند جلوی هرگونه واکنش مردمی و حمایت از رامین درون کردستان ایران را بگیرند و به همین خاطر به دنبال زمان و مکان مناسب برای اعدام او می‌گردند.»

حکم اعدام رامین حسین‌‌پناهی به اتهام «بغی» ۲۲ فروردین ۹۷ در شعبه ۳۹ دیوان عالى کشور در شهر قم تایید شد. این زندانی کرد سوم تیر ماه ۹۶ در جریان آنچه رسانه‎های داخلی آن را درگیری با نیروهای امنیتی گزارش کردند، هدف سه گلوله قرار گرفت و دستگیر شد.

کیفرخواست تنظیم‌شده علیه او مدعی است که حسین‌پناهی خارج از کشور آموزش نظامی دیده و هنگام دستگیری سلاح و نارنجک با خود داشته اما امجد حسین‌پناهی می‌گوید ادعاهای سپاه درباره مسلح بودن برادرش و وقوع درگیری ثابت نشده است. حسین احمدی‌نیاز، وکیل او نیز می‌گوید که رامین حسین‌پناهی عضو حزب «کومله» است اما دست به سلاح نبرده.

رامین حسین‌پناهی در زندان تحت شکنجه قرار گرفته. سازمان‌های حقوق بشری داخلی و بین‌المللی، از جمله عفو بین‌الملل و گزارشگران ویژه ملل متحد روند دادرسی او را ناعادلانه می‌دانند و خواهان لغو حکم اعدام این زندانی سیاسی هستند. ۴۰ وکیل دادگستری ایران نیز در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواهان لغو حکم اعدام او شده‌اند.


در همین زمینه

رامین حسین‌پناهی در آستانه اعدام- دادخواهی امجد حسین‌پناهی و اطلاعیه عفو بین‌الملل

Share