Share

وزارت بهداشت عراق می‌گوید اعتراضات ضد دولتی در عراق تا کنون دستکم ۹ کشته و ۶۰ زخمی برجا گذاشته است.

تظاهرات جمعه ۲۹ تیر بغداد در اعتراض به بیکاری و نبود خدمات شهری

این تجمعات از حدود دو هفته پیش در اعتراض کمبود آب و برق و مشکل خدمات رسانی در جنوب عراق آغاز شده اما به بغداد، پایتخت هم رسیده است.

روز گذشته جمعه ۲۰ ژوئیه هزاران معترضان در بصره به خیابان آمده بودند. معترضان به طور مسالمت‌آمیز در خارج ساختمان جمع شده بودند.

همزمان در بغداد نیز مجدداً تظاهرکنندگانی که در میدان تحریر جمع شده بودند کوشیدند به منطقه سبز این شهر، یعنی محل استقرار دولت وارد شوند. پلیس و نیروهای امنیتی اما در واکنش با آب فشار قوی و گاز اشک آور و ضرب و شتم تلاش کردند معترضان را متفرق کنند.

بنابر گزارش‌ها شماری نیز در جریان اعتراضات روز گذشته بازداشت شده‌اند.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه که اعتراضات اخیر در جنوب عراق را «انقلاب گرسنگان» خوانده بود، اکنون به طور رسمی از این اعتراضات حمایت کرده است.

آیت‌الله علی سیستانی، رهبر شیعیان عراق نیز اعتراضات را بر حق دانسته است.

دولت حیدر عبادی می‌گوید خواسته معترضان مشروع است اما به گفته او «خرابکارهایی» در اعتراضات «منافع حزبی و گروهی» خود را دنبال می‌کنند. حیدر عبادی، نخست وزیر فعلی عراق قصد دارد ریاست دولت بعدی را نیز بر عهده بگیرد.

در مقابل اما مقتدی صدر از تمامی سیاستمداران عراقی خواسته تا زمانی که خواست معترضان برای خدمات‌رسانی بهتر در جنوب عراق تحقق نیافته، مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید را به تعویق بیندازند.

صدر یک‌ماه پیش «به طور ضمنی» نسبت به ایجاد بحران آب و برق از سوی ایران هشدار داده بود. او در بیانیه‌ای رسمی نوشته بود: «من نمی گذارم برخی کشورهای منطقه به خاطر پیروزی من در انتخابات از مردم عراق انتقام بگیرند. مطمئنم که گرفتن آب و برق از مردم باعث نمی‌شود آنها به زانو در بیایند.»

برخی در ایران نیز مقتدی صدر را «پشت پرده» اعتراض‌ها می‌بینند.


در همین زمینه

مقتدی صدر از اعتراضات عراق رسماً حمایت کرد

Share