Share

جایزه‌ افق‌های تازه سال ۲۰۱۲ بولونیای ایتالیا برای چهارمین بار به انتشارات ‌شباویز از ایران رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب "شنیدار پندار" که بازآفرینی فریده خلعتبری از داستان "کر و بیمار" یکی از داستان‌های مثنوی معنوی است توانست برای چهارمین بار جایزه افق‌های تازه بولونیای ایتالیا در سال ۲۰۱۲ را برای انتشارات شباویز به‌دست آورد.

علی بوذری تصویرگر و سعید انصافی طراح گرافیک کتاب شنیدار و پندار بوده‌اند.

انتشارات شباویز پیش از این، برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴ توانست جایزه‌ افق‌های تازه بولونیا را برای تمامی‌ کتاب‌های منتشرشده‌ خود دریافت کند که این روند، همچنان در تاریخ بولونیا به‌صورت استثنا باقی مانده است.

در سال ۲۰۰۶ نیز انتشار کتاب "تاپ تاپ تاپ" نوشته فاطمه مشهدی‌رستم با تصویرگری افرا نوبهار جایزه افق‌های تازه را برای شباویز به ارمغان آورد.

تصویر جلد کتاب "شنیدار پندار"

انتشارات شباویز در سال ۲۰۱۰ نیز این جایزه را برای کتاب "دو دوست" نوشته هدا حدادی با تصویرگری وی به‌دست آورد .

فریده خلعتبری مدیر انتشارات شباویز و نویسنده کتاب شنیدار پندار گفت: "در بخش افق‌های تازه که یکی از چهار بخش اصلی جایزه کتاب کودک بولونیا است کتابی راهگشا برای ایجاد راهی جدید در تصویرگری کتاب کودک و دارای نوآوری و خلاقیت، به‌عنوان کتاب برگزیده انتخاب می‌شود."

این نویسنده افزود: "همچنین این جایزه به ناشر کتابی اهدا می‌شود که مجموعه فعالیت‌های نویسنده و تصویرگر را به‌درستی مدیریت کرده باشد."

جایزه افق‌های تازه روز دوشنبه ۱۹ مارس برابر با ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۰ در بولونیا به انتشارات ‌شباویز اهدا خواهد شد.

"شاهزاده خانم" با تصویرگری فرشته نجفی، "کفش‌های آهنی" با تصویرگری فرشید شفیعی، "پری را چه کسی با خود برد" از سپیده متوسل‌الحق و "دلت چه می‌خواهد حلزون" محمدرضا اکرم از مهم‌ترین آثار نشر شباویز هستند که تاکنون در کاتالوگ بولوینا و جوایز نوما و نمایشگاه بین‌المللی کودک و نوجوان آلمان برنده شده‌اند.

اگر چه انتشارت شباویز در طول سال‌های اخیر بیشترین آمار جوایز بین‌المللی را در بخش کتاب کودک از آن خود کرده است اما چندان با اقبال و پشتیبانی مسئولان دولتی قرار نگرفته و شاید بتوان گفت که نام شباویز در خارج از مرز‌های ایران شناخته شده‌تر از مرزهای داخلی است.

 

Share