Share

همزمان با پیشروی ارتش سوریه در جنوب این کشور، صدها امدادگرسوری موسوم “کلاه سفیدها” به همراه خانواده‌هایشان با کمک ارتش اسرائیل به اردن منتقل شدند.

کلاه‌سفیدها در حال عملیات امداد و نجات در حومه شرقی

روز یکشنبه ۲۲ ژوئیه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در ویدئویی کوتاه خبر داد که به درخواست رئیس‌جمهور آمریکا و رهبران دیگر قدرت‌های غربی، کمک کرده تا کلاه سفیدها از سوریه خارج شوند.

در این عملیات، ارتش اسرائیل و نیروهای سازمان ملل، ۴۲۲ نفر از کلاه سفید و خانواده‌هایشان را تا اردن همراهی کرده‌اند. به نقل از مقامات اردنی، در توافق اولیه قرار بوده، ۸۰۰ نفر از این امدادگران تخلیه شوند، اما درنهایت تنها ۴۲۲ نفر از آنها را از مناطق جنوبی سوریه تخلیه شدند.

تخلیه این امدادگران همزمان با خروج شورشیان سوری از قنیطره به مناطق شمالی تحت کنترل مخالفان صورت پذیرفته است.

مقرر است این امدادگران از اردن به انگلیس، کانادا و آلمان منتقل شوند. این سه کشور هم با انتقال کلاه‌سفیدها به کشورهایشان ظرف سه ماه آینده موافقت کرده‌اند. محمد الکاید، سخنگوی وزارت خارجه اردن در این باره گفته است: «برنامه‌ریزی انتقال این سوری‌ها با مدیریت سازمان ملل انجام شده و اردن هیچ تعهدی در این باره ندارد.»
کلاه سفیدها با نام رسمی سازمان دفاع مدنی سوریه، سازمانی است متشکل از نیروهای داوطلبی که مدعی اند هیچ وابستگی سیاسی ندارد.

این سازمان در سال ۲۰۱۴ در جریان جنگ داخلی سوریه تأسیس شد، و اعضای آن با حضور در مناطق جنگی و تحت بمباران، فعالیت‌های امدادی انجام می‌دهد. کلاه سفیدها در سال ۲۰۱۶ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل بودند. و مستندی که در همین سال از فعالیتهای امدادی آنها ساخته شد، برنده جایزه اسکار شد.

این سازمان مدعی است که تا کنون بیش از ۱۱۴ هزار سوری را نجات داده است.

دولت‌های سوریه و روسیه مدعی همکاری این گروه با شورشیان هستند، و آنها را ابزار تبلیغات مخالفان می‌دانند.

دولت سوریه روز دوشنبه ۲۳ ژوئیه تخلیه کلاه‌سفیدها را محکوم کرد و عملیات انتقال آنها را یک «عملیات جنایی» خواند.


بیشتر بخوانید

آغاز تخلیه شورشیان قنیطره به شمال سوریه

 

Share