Share

۱۰ تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات ۲۵ بهمن‌ماه، در اعتراض به وضعیت خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش تارنمای خانه حقوق بشر ایران (رهانا) ۱۰ نفر از بازداشت‌شدگان تجمع‌های پراکنده روز ۲۵ بهمن که در زندان اوین به‌سر می‌برند در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این گزارش نام این افراد را غلام‌حسین قاسمی، حمید عابدینی، علی آزاد، توفان هاتفی، مسعود کرمی، حامد اصلانی، محسن مرادی، محمدعلی عبدلی، غلام‌حسین آذری نجف‌آبادی و علی شکرچی ذکر کرده است.

این دستگیرشدگان در اندرزگاه هفت زندان اوین در میان زندانیان شرور نگهداری می‌شوند و به همین خاطر در اعتراض به وضعیت خود و نگهداری‌شان در میان این زندانیان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بنا به این گزارش از میان این افراد علی شکرچی به‌خاطر رفتار این زندانیان شرور و عدم اجازه‌ آن‌ها برای برقراری تماس تلفنی از سه روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است.

این دستگیرشدگان در اندرزگاه هفت زندان اوین در میان زندانیان شرور نگهداری می‌شوند و به همین خاطر در اعتراض به وضعیت خود و نگهداری‌شان در میان این زندانیان دست به اعتصاب غذا زده‌اند

وی با این اعتصاب غذا به سلول‌های انفرادی منتقل شده است و ۹ بازداشتی دیگر نیز در پی این وضعیت هم‌زمان با علی شکرچی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

همچنین مسعود کرمی، یکی از ۱۰ نفر زندانی اعتصابی شهروند نروژی ـ ایرانی است که پس از ۲۰ سال برای اعتراض به بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی به ایران آمده است.

از سوی دیگر خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نیز از این گروه بازداشت‌شده خبر داد و نوشت آن‌ها در قرنطینه اندرزگاه هفت زندان اوین به‌سر می‌برند.

این خبرگزاری افزون بر نام‌هایی که خانه حقوق بشر ایران منتشر کرده، نام فرشاد اژیده و پژمان ظفرمند را نیز آورده و نوشته است این دو با سپردن قرار وثیقه و یا کفالت از زندان اوین به‌طور موقت آزاد شدند.

شورای هماهنگی راه سبز امید چندی پیش طی فراخوانی از مردم خواسته بود که در اعتراض به بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، سه تن از رهبران مخالفان حکومت، روز ۲۵ بهمن‌ماه در راهپیمایی سکوت شرکت کنند.

در این روز نیروهای امنیتی حکومت ایران به‌شکل گسترده‌ای در خیابان‌های تهران و برخی از شهرستان‌ها حضور یافتند اما با این‌حال تجمع‌های پراکنده‌ای برگزار شد و عده‌ای که تعداد آن‌ها روشن نیست بازداشت شدند.

این تظاهرات سکوت در سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن‌ماه سال گذشته برگزار شده بود.

سال گذشته پس از انتشار فراخوان تظاهرات از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای پشتیبانی از قیام مردم مصر و تونس، مقامات امنیتی اقدام به حبس خانگی این دو رهبر مخالفان دولت و همسرانشان کردند.

راهپیمایی اعتراضی ۲۵ بهمن‌ماه سال گذشته در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، دو تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.

 

Share