Share

چندین منطقه در حوالی آتن، پایتخت یونان در آتش می‌سوزند. گستردگی آتش به حدی است که دولت یونان اعلام کرده بدون کمک‌های اتحادیه اروپا قادر به مهار آن نیست. تا کنون ده‌ها تن کشته و زخمی شده‌اند.

تلاش برای مهار آتش‌سوزی در کینتا، ۲۳ ژوئیه، یونان

نخستین حریق عصر دوشنبه ۲۳ ژوئیه / اول مرداد در جنگلی نزدیک به کینتا، یک شهرک ساحلی در ۵۵ کیلومتری غرب آتن اتفاق افتاد. سه‌شنبه صبح شعله‌های آتش هنوز در حوالی پایتخت یونان زبانه می‌کشند و شمار کشته‌ها به ۵۰ تن رسیده. در پهنه کلان‌شهر آتن، مناطق مسکونی داخل و پیرامون پایتخت یونان وضعیت اضطراری اعلام شده است.

امدادگران صلیب سرخ صبح سه‌شنبه اعلام کردند که پیکر بی‌جان ۲۶ تن را در ۳۰ کیلومتری ساحل در نزدیک شهر ساحلی رافینا یافته‌اند. خانواده‌ها برای فرار از آتش به سمت دریا پناه می‌برند. قایق‌های عبوری تاکنون چندین تن را نجات داده‌اند. چهار تن از کشته‌شدگان نیز در دریا غرق شده‌اند.

پیش از آن مرگ ۲۴ تن در دیگر نقاطی که طعمه حریق شده بودند، تأیید شده بود. به گفته مقام‌های یونانی، بیش از ۱۵۰ تن نیز در آتش‌سوزی‌ها مجروح شده‌اند. دست‌کم ۱۶ تن از مجروحان کودک هستند. خردسال‌ترین قربانی نیز کودکی شش‌ ماهه است که از استنشاق دود آتش جان داد.

این بدترین آتش‌سوزی در یونان پس از اوت ۲۰۰۷ است. در دهکده ماتی، یک استراحتگاه دریایی در نزدیکی شهر ساحلی رافینا شدت آتش از همه جا بیشتر بود.

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان که دوشنبه دیدار رسمی از بوسنی را به خاطر آتش‌سوزی متوقف کرد و به کشورش بازگشت، در سخنانی خواهان کمک دیگر کشورها، به‌ویژه امکانات هوایی و زمینی اتحادیه اروپا برای مهار آتش شد. او با اشاره به وقوع چندین آتش‌سوزی همزمان گفت که «ما با چیزی کاملاً نامتقارن سروکار داریم.»

مقام‌های یونانی گفته‌اند که حدود ۱۰۰ خانه و ۲۰۰ اتوموبیل در یک شهرک مرتفع در شرق آتن طعمه حریق شده‌اند. ساکنان یک منطقه ساحلی در غرب آتن نیز به خاطر گسترش آتش تخلیه شده‌اند. پرترافیک‌ترین بزرگراه یونان در آن منطقه مسدود شده، قطارها از کار افتاده و ستونی از دود بر فراز پایتخت یونان جمع شده‌است.

قبرس و اسپانیا تاکنون برای کمک به یونان اعلام آمادگی کرده‌اند. یک پهپاد آمریکایی نیز برای ردگیری هرگونه فعالیت مشکوک در اختیار یونان قرار گرفته است.

آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در یونان امری غیرعادی نیست. بارش اندک در زمستان گذشته شرایط را برای آتش‌سوزی در تابستان گرم فراهم آورده است.

 

Share