Share

تنها دو روز بعد از جدال لفظی روحانی و ترامپ با یکدیگر، رئیس جمهور آمریکا تلویحاً دستیابی به توافقی جامع‌تر از برجام با ایران را میسر دانست. هم‌زمان ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هم از ایران خواست که به جای صدور تروریسم در پوشش انقلابیگری، به مسئولیت خود در جهان عمل کند.

سه‌شنبه ۲۴ ژوئیه/ ۲ مرداد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگام سخنرانی در جمع کهنه‌سربازان آمریکایی

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی که سه‌شنبه ۲۴ ژوئیه/ ۲ مرداد در جمع کهنه‌سربازان آمریکایی ایراد کرد، درباره رابطه با ایران که در دو روز گذشته با جدال لفظی مقامات بلندپایه دو کشور بحرانی‌تر شده است گفت:

«ببینیم چه می‌شود. اما ما آماده‌ایم که به یک توافق واقعی برسیم، نه توافقی مثل توافق دولت قبلی [آمریکا] که یک فاجعه بود.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی یکشنبه گذشته به دولت آمریکا هشدار داد که «با دم شیر بازی نکند» که جنگ با ایران مادر جنگ‌ها» و «صلح با ایران» هم «مادر صلح‌ها» خواهد بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم روز گذشته در پاسخ با انتشار توئیتی خطاب به حسن روحانی گفته بود:

« هرگز و هرگز ایالات متحده را تهدید نکن یا مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تاکنون کمتر کسی با آن روبه‌رو شده‌ است. مراقب باش.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی و مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا نیز پیام‌هایی با همین مضمون صادر کرده بودند. سه‌شنبه صبح محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم‌صدا با رهبر جمهوری اسلامی، فرمانده سپاه پاسداران و برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی با تقدیر از مواضع حسن روحانی در قبال ترامپ اعلام کرد که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای مقابله با «هرگونه تهدید و در هر سطحی» آمادگی دارند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا حاضر نشد درباره احتمال درگیری نظامی با ایران نظر بدهد. متیس که سه‌شنبه در یک نشست خبری در کالیفرنیا شرکت کرد، با اشاره به فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه، از جمله حمایت تهران از حکومت بشار اسد و حمایت تسلیحاتی از حوثی‌های یمن گفت:

«وقتش رسیده است که ایرانی‌ها به عنوان یک ملت به مسئولیت خود در جهان عمل کنند، نه اینکه با بی‌مسئولیتی به شکل یک سازمان انقلابی ظاهر شوند که هدفی جز صدور تروریسم و ایجاد اختلال در منطقه ندارد.»

وزیر دفاع آمریکا در ادامه این سخنان گفت:

«گمان می‌کنم پرزیدنت ترامپ به روشنی مشخص کرد که این راه [که جمهوری اسلامی در پیش گرفته] به جایی نمی‌رسد.»

بیشتر بخوانید:

ادامه واکنش‌ها به سخنان ترامپ و پمپئو در جنگ لفظی تهران و واشنگتن

 

Share