Share

۲ مرداد هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو، یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شاعران ایران در دوران معاصر بود. به این مناسبت عده‌ای از علاقمندان به احمد شاملو مانند سال‌های گذشته تلاش کردند مراسم بزرگداشت او را در امام‌زاده طاهر کرج برگزار کنند. مأموران امنیتی اما مانع از برگزاری این مراسم شدند.

دوشنبه ۲ مرداد امام‌زاده طاهر کرج: گروهی از دوستداران احمد شاملو پشت درهای بسته گورستان

بنا به گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و در خبرگزاری هرانا منتشر شده، مأموران درهای گورستان امام‌زاده طاهر کرج را بستند و اجازه ندادند علاقمندان به شاملو بر مزار این شاعر ملی حاضر شوند.

دست‌کم پنج نفر از دوستداران شاملو، از جمله علی کاکاوند و روزبه سبحانی، از اعضای کانون نویسندگان ایران بازداشت شدند. بر اساس برخی گزارش‌های تأیید نشده، روزبه سوهانی بعد از چند ساعت آزاد شد اما از علی کاکاوند اطلاعی در دست نیست.

گفته می‌شود تمامی بازداشت شدگان پس از بازداشت به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده‌اند. چند تن از شرکت‌کنندگان در این مراسم به گزارشگر هرانا گفته‌اند که مأموران وزارت اطلاعات از هرگونه عکس‌برداری در این مراسم جلوگیری کرده‌اند و دوربین و تلفن تعدادی از شرکت‌کنندگان که اقدام به گرفتن عکس و فیلم کرده بودند را ضبط کرده‌اند.

احمد شاملو٬ شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمد و ۲ مرداد ۱۳۷۹ در پی یک دوره بیماری طولانی در بیمارستان ایران‌مهر تهران درگذشت. او در امامزاده طاهر در مهرشهر کرج، در غرب تهران، به خاک سپرده شده است.

سال گذشته نیز مأموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت شاملو به دعوت کانون نویسندگان ایران شده بودند. در مراسم سال گذشته، بکتاش آبتین، عضو هیأت دبیران کانون بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده بود.

کانون نویسندگان سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای این پرسش را مطرح کرده بود:

«لشکرکشی برای گروهی از آدم‌های غیرمسلح که به مدنی‌ترین شیوه خواسته‌اند مراسمی برگزار کنند، چه معنایی جز سرکوب و تحمیل سکوت و سکون دارد؟! چه معنایی جز برملا کردن عمق بی‌حقوقی انسان‌ها در آن جامعه دارد؟»

بیشتر بخوانید:

احمد شاملو: شاعر ملی ما

 

 

 

Share